Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Geotermia Podhalańska z dofinansowaniem na odwiert dla Zakopanego

Geotermia Podhalańska z dofinansowaniem na odwiert dla Zakopanego
Bartłomiej Leśniewski
26.09.2023, o godz. 10:14
czas czytania: około 2 minut
0

52,6 mln zł dofinansowania na rozbudowę systemu geotermalnego otrzymała spółka Geotermia Podhalańska. W ramach inwestycji wartej ponad 88 mln zł powstanie mi.in. nowy, czwarty odwiert produkcyjny, który zasili sieć ciepłowniczą w Zakopanem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2025 r. Źródłem finansowania wkładu własnego będzie dokapitalizowanie Geotermii przez NFOŚiGW.

Polski potencjał geotermalny

Podczas podpisania umowy połączonym z uroczystością 30-lecia PEC Geotermia Podhalańska S.A. była obecna minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

„Można powiedzieć, że 30 lat Geotermii Podhalańskiej to 30 lat geotermii polskiej, bo to najstarsza nasza geotermia, która ma wiele zasług na rzecz rozwoju wszystkich geotermii w Polsce. To inwestycja ważna; z naszych zasobów geotermalnych, gdzie tylko niewielki procent gazu uzupełnia jej efektywność, ale bez tego uzupełnienia, też by działała bardzo dobra. To jest nasz ogromny potencjał i tego potencjału w Polsce mamy dużo” – mówiła minister Moskwa podczas uroczystości w Bańskiej Niżnej.

Moskwa zaznaczyła, że 50 proc. powierzchni Polski to potencjał geotermalny.

„Wpływa coraz więcej wniosków na budowę kolejnych odwiertów i przeznaczonych jest coraz więcej środków na ten cel. Jest też coraz większa odwaga gmin na realizację tych inwestycji, ale jeszcze dużo przed nami. Nie spoczniemy, póki tych 50 proc. nie wykorzystamy” – zapowiadała minister.

Bańska PGP-7 dla Zakopanego

Nowy odwiert ma zwiększyć wykorzystanie zasobów geotermalnych dla uzyskania większej produkcji energii cieplnej ze źródeł odnawialnych, co pozwoli na dalszy rozwój Geotermii Podhalańskiej przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na jakość powietrza w regionie.

Złoża z nowego otworu produkcyjnego Bańska PGP-7 będą ujęte z wód termalnych z utworów mezozoicznych podłoża niecki podhalańskiej. Będzie miał długość ponad 4 km pod poziomem gruntu, a temperatura wydobywanej wody ma mieć ok. 85 st. C przy wydajności eksploatacyjnej ok. 350 metrów sześciennych na godzinę. Wody te będą wykorzystane do celów grzewczych w instalacji ciepłowniczej PEC Geotermia Podhalańska S.A. Da to możliwość podłączenia kolejnych odbiorców.

Inwestycja zakłada także budowę rurociągu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zakup i montaż czterech wymienników ciepła, budowę chłodni wentylatorowych oraz rozbudowę sieci i przyłączy ciepłowniczych.

Obecnie Geotermia Podhalańska dostarcza ciepło i ciepłą wodę do 1870 obiektów w czterech gminach – Szaflary, Biały Dunajec, Poronin i Zakopane.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024