Jak powiedział podczas inauguracji imprezy prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, w panelu udział bierze 60 osób.
Mieszkańcy współdecydują
Panel obywatelski to sposób na włączanie obywateli do współdecydowania o losach miasta. Polega na tym, że losowo wybrana grupa mieszkańców wspólnie pochyla się nad danym problemem i z pomocą ekspertów szuka dla niego najlepszych rozwiązań, a na koniec wydaje werdykt.
Zdaniem Fijołka, 60 osób, które zaangażowały w panel pokazuje, że rzeszowianie chcą angażować się w sprawy publiczne.
Wiedza o klimacie
Spotkania panelu potrwają w sumie pięć dni. Pierwsze dwa dni, od soboty do niedzieli, 21-22 października, będą wypełnione wiedzą na temat zmian klimatu i wpływu, jaki ma na nie człowiek, a także wprowadzone zostaną zagadnienia związane z neutralnością klimatyczną.
Podczas panelu swoje prezentacje będą mieli przedstawiciele urzędu miasta i zaproszeni eksperci, zajmujący się kwestiami związanymi z mieszkalnictwem i transportem. Te dwa obszary odpowiadają bowiem za największą część emisji gazów cieplarnianych w Rzeszowie.
Oprócz części eksperckiej paneliści dyskutować będą w mniejszych grupach, wspólnie omawiać będą różne strategie dla miasta, aby osiągnąć neutralność klimatyczną.
Kolejne spotkania panelu są zaplanowane na 4-5 i 18 listopada.
Jak podkreśla rzeszowski magistrat, każdy może się włączyć i być uczestnikiem w Rzeszowskim Panelu Klimatycznym, w kolejnych spotkaniach. Każda osoba zainteresowana tematem panelu może bowiem zgłosić swoją propozycję działania, które miasto powinno podjąć, by do 2030 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Aby się zgłosić wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie https://poledialogu.typeform.com/RzeszowskiPanel. Zgłoszenia można przesyłać do 31 października br.
Komentarze (0)