Powstałe w latach 30. ubiegłego wieku Park Planty i Bulwary Kościałkowskiego, wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, oprócz wysokiej wartości historycznej mają też dużą wartość przyrodniczą. Park zajmuje ok. 14 ha powierzchni i znajduje się w centrum Białegostoku i przylega do Pałacu Branickich, najważniejszego miejskiego zabytku.
Długa droga do wyłonienia wykonawców
Przetarg – podzielony na dwie części, czyli przebudowę parku i bulwarów oraz przebudowę ulicy – ogłoszono w połowie marca. Termin otwarcia ofert przesuwano jednak kilkukrotnie ze względu na liczne pytania oferentów. Ostatecznie zgłosiło się łącznie sześć firm, a miasto wybrało dwie i z nimi podpisało w czwartek umowy.
Projekt dofinansowany jest w ramach programu “Poprawy dostępności infrastruktury turystycznej Białegostoku” pieniędzmi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości blisko 30 mln zł. Z budżetu miasta zarezerwowano na ten cel ok. 38,4 mln zł.
Przywrócą świetność
Jak poinformował w czwartek magistrat, inwestycja ma kosztować w sumie prawie 46 mln zł; termin jej zakończenia to 26 miesięcy od dnia podpisania umowy.
“Zostanie odrestaurowany park oraz powstanie infrastruktura drogowa, która usprawni układ komunikacyjny w centrum miasta. Inwestycja nie tylko przywróci świetność tego historycznego założenia parkowego, ale także wpłynie na wzrost atrakcyjności turystycznej miasta” – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński, cytowany w komunikacie biura prasowego urzędu miejskiego.
Nie tylko rewitalizacja
W ramach rewitalizacji Parku Planty miasto planuje też inne inwestycje – m.in. budowę tężni, rozbudowę placu zabaw, a także budowę pomnika ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego (rozstrzygnięto już konkurs na opracowanie koncepcji). Te prace – jak zapowiadało miasto – mają być prowadzone równolegle.
Komentarze (0)