„Niewłaściwie odprowadzane nieczystości ciekłe to realne ryzyko wycieku nieoczyszczonych ścieków, które mogą po przedostaniu się do środowiska być przyczyną groźnych chorób” – zapewnia krakowski magistrat.
Rachunki do sprawdzenia
Podczas kontroli właściciel nieruchomości zobowiązany jest do okazania zawartej umowy z przedsiębiorcą odbierającym ścieki z szamb oraz dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za usługę (rachunki, faktury) uprawnionym pracownikom Urzędu Miasta Krakowa oraz Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków z szamba.
„Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa poza tradycyjnymi kontrolami przeprowadza kontrole w sposób korespondencyjny, kierując do właścicieli nieruchomości wezwania do okazania dokumentów” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Kraków.
Podłączenie do kanalizacji
W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków również należy pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków). Musi to także zostać odpowiednio udokumentowane, tj. poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za tę usługę.
Jeżeli nieruchomość zlokalizowana jest na terenie, gdzie istnieje możliwość podłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej, właściciel nieruchomości ma bezwzględny obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci (obowiązek nie dotyczy nieruchomości wyposażonych w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych).
„Właściciele nieruchomości, którzy nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie” – wzywa Urząd Miasta Kraków.
Celem kontroli jest zapobieganie zanieczyszczaniu środowiska naturalnego: gleby, wód gruntowych i zbiorników wodnych, co jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.
Komentarze (0)