Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Szansa na rewitalizację martwego odcinka Brdy

Szansa na rewitalizację martwego odcinka Brdy
R.G.
05.02.2024, o godz. 11:12
czas czytania: około 2 minut
0

W siedzibie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koronowie (woj. kujawsko-pomorskie, pow. bydgoski), podpisano list intencyjny w sprawie koncepcji odbudowy martwego odcinka Brdy. W spotkaniu, poza przedstawicielami instytucji samorządowych, uczestniczyli przedstawiciele bydgoskich uczelni zaangażowanych w projekt.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Sygnatariusze listu i realizatorzy rewitalizacyjnego projektu zgodni są co do tego, że Brda w Koronowie jest w coraz gorszym stanie. A w ostatnich latach rzeka coraz bardziej zarasta.

– Rzeka Brda praktycznie przestała płynąć, a była kiedyś, można powiedzieć, wartką rzeką górską – mówi Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa. – Wiemy też kiedy się to stało. Rzeka przestała płynąć wraz z utworzeniem tamy na zalewie i po spiętrzeniu wody. Ponadto, w 1981 roku, w jej koryto wstawiono ścianki Larsena dla umocnienia i uszczelniania nabrzeży, które dodatkowo zatrzymały odpływ wody ze starej części miasta – analizuje włodarz Koronowa.

Współpraca i generalny plan   

Pojawiła się jednak nadzieja na korzystne zmiany. Kilka lat temu, burmistrz Koronowa zaprosił przedstawicieli Miejskich Wodociągów oraz środowisk naukowych do współpracy w celu odbudowy martwego odcinka Brdy.

– Pan burmistrz Koronowa poprosił nas, Miejskie Wodociągi, o pomoc w przygotowaniu takiego generalnego planu, bazując na naszych doświadczeniach z dwóch dekad, z zakresu przygotowania podobnych programów, modernizacji i rewitalizacji infrastruktury miejskiej – informuje Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koronowie. 

Określono zasady współpracy 

W tym celu, w czwartek, 1 lutego br., podpisano list intencyjny, który określa zasady współdziałania w przygotowaniu generalnej wizji, rozwoju, rekultywacji i renowacji miasta Koronowa. Z projektem związane są także bydgoskie uczelnie.

– Głównie zaangażowany jest Wydział Budownictwa i Architektury, który rzeczywiście ma duże doświadczenie, nie tylko w pracach związanych z hydrologią, ale również z architekturą – mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prorektor ds. rozwoju Politechniki Bydgoskiej. – A że plan jest taki, by całą tą sferę ożywić, to my, jako Politechnika Bydgoska, jak najbardziej możemy użyczyć naszego doświadczenia

Prace nabierają tempa 

– Inicjatywa nabrała już ogromnego tempa, a pracownicy naszego wydziału, wydziału nauk geograficznych, angażują się od wielu lat w działania prośrodowiskowe, rewitalizacji dróg wodnych, rzek, zbiorników także tutaj udział pracowników jest bardzo, bardzo zasadny – przekazuje dr hab. inż. Marek Macko, prorektor ds. Rozwoju i Współpracy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Dodajmy, że podpisanie listu intencyjnego, a następnie zaplanowana na marzec konferencja, mają stanowić wkład do wniosków o unijne dotacje i zewnętrzne fundusze.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024