Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Bytom rozświetlił Górę Miłości na Walentynki

Bytom rozświetlił Górę Miłości na Walentynki
pap/jw
13.02.2024, o godz. 13:05
czas czytania: około 3 minut
0

Samorząd Bytomia przed walentynkami ozdobił iluminacją Górę Miłości w tamtejszym Parku Kachla. Jest m.in. dekoracja w kształcie serca, świetlnymi girlandami udekorowano wiatę, drzewa i barierki przy schodkach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Zabytkowy Park Miejski im. Franciszka Kachla w śródmieściu Bytomia jest jednym z najstarszych parków w woj. śląskim. W poprzednich latach został odnowiony. Lubianymi przez spacerowiczów miejscami parku są stawy, Aleja Muz, Rozarium czy Góra Miłości. Zakątek ten wiosną i latem odwiedzają m.in. zakochani; zimą – zwłaszcza gdy spadnie śnieg – czas spędzają tam dzieci.

Góra Miłości z energooszczędną iluminacją

Od kilku lat miasto rozwija przed walentynkami na Górze Miłości okolicznościową iluminację. Jak przekazał bytomski samorząd, również w tym roku przy wejściu na wzniesienie pojawiły się przestrzenna dekoracja w kształcie serca, a na jej szczycie – rozświetlona altana, przy których można zapozować do zdjęcia.

Świetlnymi girlandami udekorowane zostały wiata, drzewa oraz barierki przy schodkach prowadzących na wzniesienie. Jest neon z napisem: Góra Miłości i wisząca iluminacja w kształcie serca na latarni. Na szczycie wzniesienia pojawiła się grająca ławeczka.

Miasto poinformowało, że wszystkie elementy instalacji zostały wykonane w energooszczędnej technologii ledowej, a koszt wynajmu, montażu oraz demontażu dekoracji, która będzie ozdabiać Górę Miłości do 19 lutego, to ok. 55 tys. zł.

Ciekawa historia parku

Wzniesienie, któremu nadano nazwę Góra Miłości, to pokopalniana hałda. Założony w pierwszej połowie XIX w. park powstał bowiem m.in. na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Czasy świetności zabytkowego parku utrwalono, np. na pocztówkach.

Wśród nich można znaleźć przedstawiające właśnie Górę Miłości – z alpinarium na zboczach i sadzawką u podnóża. Koncepcja parku, w tym tej góry, zakładała styl angielski, nazywany też romantycznym. Ówcześni mieszkańcy Bytomia w nawiązaniu do tego założenia nazwali wzniesienie Der Liebeshuegel (wzgórze miłości).

W inspiracji dawnymi rozwiązaniami wraz z remontem całego parku kilka lat temu na Górze Miłości zbudowano kaskadę wodną i powiększono sadzawkę u podnóża, odtworzono też wysepkę. Wokół wzniesienia wiją się ścieżki z ławkami, a całość uzupełniają rośliny, skomponowane w stylu ogrodu górskiego. Na szczycie powstała altana z okrągłym siedziskiem pośrodku.

Początki obecnego Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla sięgają 1840 r., kiedy hrabia Hubert von Tiele-Winckler podarował społeczeństwu Bytomia 330 mórg lasu dworskiego z aleją drzew i bocznymi ścieżkami. Obszar powiększono o nieużytki dawnej kopalni “Teresa” i wytyczono główną trasę spacerową, tzw. Promenadę.

W parku powstały stawy po zapadliskach górniczych, jeden z nich przekształcono później w otwarte kąpielisko, a drugi jako tzw. staw łabędzi, z drewnianym mostkiem, istnieje do dziś. Założono też mały ogród zoologiczny, który przetrwał do lat powojennych. Największą hałdę przekształcono w Górę Miłości z altaną i skalnym ogrodem, pojawiła się podświetlana fontanna. W latach 1934–1935 wybudowano dużą szklarnię, gdzie urządzono palmiarnię.

Według miejskich historyków bytomski park w okresie międzywojennym był uznawany za jeden z najpiękniejszych na całym Śląsku, po parku Szczytnickim we Wrocławiu. W okresie powojennym nosił nazwę Parku im. gen. Świerczewskiego. W 1992 r. został wpisany do rejestru zabytków woj. śląskiego. Ma ok. 43 ha powierzchni.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024