Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Śląskie. Strażacy apelują o niewypalanie traw

Śląskie. Strażacy apelują o niewypalanie traw
MŁ/PAP
05.03.2024, o godz. 10:28
czas czytania: około 2 minut
0

Śląscy strażacy przyłączają się do kampanii "Stop pożarom traw!", ostrzegając, że wypalanie łąk i nieużytków jest nie tylko szkodliwe i niebezpieczne, ale też zabronione. Od początku roku straż pożarna w woj. śląskim zanotowała 94 pożary traw i nieużytków rolnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W ubiegłym roku w woj. śląskim doszło do prawie 1700 takich pożarów, a w 2022 – do ponad 4300.

Rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach bryg. Aneta Gołębiowska przypomniała w poniedziałek, że przełom zimy i wiosny to okres, w którym strażacy notują dużą liczbę pożarów łąk i nieużytków. Za większość z nich odpowiadają ludzie.

Bezmyślnie i zgodnie z mylnymi przekonaniami

“Przyczyną jest często bezmyślność i przekonanie, że wypalanie użyźnia glebę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wypalanie traw stanowi zagrożenie dla roślinności i zwierząt, ale jest także niebezpieczne” – podkreśliła, przypominając że pożar suchej trawy rozprzestrzenia się bardzo szybko i może wymknąć się spod kontroli. Wypalanie traw jest też zabronione. Grozi za to grzywna lub areszt.

“Stop pożarom traw!”

Celem kampanii “Stop pożarom traw!” jest zmniejszenie liczby pożarów traw i i uświadomienie ludziom zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych. Strażacy zaznaczają, że pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla sąsiadujących z nieużytkami lasów.

Zagrożenie dla terenów leśnych

“Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat” – przypominają. Od palącego się poszycia gleby, zapala się podziemna warstwa torfu, a jego pożary trwają nawet do kilku miesięcy.

Zanieczyszczenie atmosfery

W wyniku pożarów do atmosfery przedostaje się wiele trujących związków chemicznych niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i na krzewach. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin – wyliczają strażacy.

Statystyki

Od początku roku straż pożarna w woj. śląskim zanotowała 94 pożary traw i nieużytków rolnych. W całym 2023 r. w regionie doszło do 1693 takich pożarów. Objęły one w sumie prawie 200 ha. W 2022 r. w całym regionie doszło do 4361 pożarów o łącznej powierzchni prawie 1500 ha. 14 osób zostało poszkodowanych, dwie poniosły śmierć.

“Apelujemy o niewypalanie traw. Pamiętajmy, że taki pożar może skończyć się tragicznie!” – podsumowali strażacy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024