Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W Mazurskim Parku Krajobrazowym ratują płazy

W Mazurskim Parku Krajobrazowym ratują płazy
Nauka w Polsce/jw
11.03.2024, o godz. 13:26
czas czytania: około 2 minut
0

Pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego łapią przy drodze płazy i przenoszą je bezpiecznie na drugą stronę, by nie rozjechały ich auta. Przyrodnicy mówią, że każdy ocalały płaz jest bardzo ważny, bo jest ich coraz mniej z powodu niskiego stanu wód gruntowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Żeby ratować płazy przed kołami samochodów, pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego ustawili wzdłuż drogi do Krutyni bariery uniemożliwiające płazom wejście na szosę. Dwa razy dziennie płazy są łapane, liczone i przenoszone na drugą stronę drogi, gdzie bezpiecznie mogą kontynuować wędrówkę do zbiorników wodnych. Tam odbędą gody i złożą skrzek.

Płazy wymagają ochrony

– Mamy u nas wiele gatunków płazów. Zwykle o tej porze roku płazy jeszcze zimowały. W tym roku, ponad dwa tygodnie wcześniej niż w poprzednich latach, pierwsze ruszyły do zbiorników wodnych traszki, a za nimi ropuchy – powiedział dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wittbrodt.

W Mazurskim Parku Krajobrazowym żyje wiele gatunków płazów, m.in. kumaki nizinne, traszki grzebieniaste czy rzekotki drzewne. Niestety, z każdym rokiem płazów jest coraz mniej. Wittbrodt podał PAP, że w 2020 r. pracownicy parku przenieśli przez jezdnie 4,2 tys. płazów, dwa lata później 1,8 tys., a w zeszłym roku zaledwie 664 płazy.

– To jest efekt niskiego poziomu wód gruntowych. Płazy do rozrodu potrzebują wody, tam odbywają gody, tam następnie złożą skrzek. Rozwój jaj i kijanek odbywa się w wodzie, a po przeobrażeniu już dorosłe postacie przenoszą się do środowiska lądowego. Teraz wody jest tak mało, że wiele leśnych oczek wodnych znikło, o tym, że były w danym miejscu świadczy tylko porastająca te miejsce roślinność. Brak wody zabija płazy i dlatego walczymy o każde stworzenie – powiedział dyrektor.

Mazurski Park Krajobrazowy

Mazurski Park Krajobrazowy to jeden z największych parków w Polsce. Zlokalizowany jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i obejmuje swoimi granicami części gmin: Piecki, Mrągowo, Świętajno, Ruciane Nida, Mikołajki, Orzysz i Pisz. W jego granicach znajduje się również największe w Polsce jezioro Śniardwy oraz północna część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią. Powierzchnia Mazurskiego Parku Krajobrazowego wynosi 53 655 ha, a jego strefy ochronnej 18 608 ha.

Rokrocznie park przyciąga do siebie turystów m.in. malowniczym krajobrazem polodowcowym, w którym można znaleźć wiele dużych jezior. Na terenie parku nie brakuje także niespotykanej fauny i flory.

Nauka w Polsce PAP

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024