Eneris, firma działająca na rzecz ochrony środowiska i transformacji energetycznej ogłasza inaugurację swojego najnowszego przedsięwzięcia – Eneris B&R (Batteries & Recycling).
Instalacja recyklingu baterii litowych oraz odpadów akumulatorowych
Zakład, zlokalizowany w Żarkach, uruchamia największą w Europie działającą instalację recyklingu baterii litowych oraz odpadów akumulatorowych, a także odpadów produkcyjnych z branży elektromobilności. Dzięki zastosowaniu zrównoważonej, opartej na wykorzystaniu zielonej energii, mechanicznej technologii, firma wspiera transformację energetyczną, przyczyniając się do powrotu cennych materiałów do obiegu gospodarczego, w tym strategicznych surowców i metali rzadkich.
– „Zrównoważony rozwój wymaga praktycznego podejścia do kwestii środowiskowych stosując przy tym wydajne i proekologiczne rozwiązania. Zgodnie z wymaganiami i pozwoleniami, nasz zakład w Żarkach jest w stanie przetworzyć 27 tys. ton baterii litowych pochodzących z rynku europejskiego. Pięcioletnie doświadczenie we współpracy z międzynarodowymi klientami referencyjnymi potwierdza jakość usług świadczonych przez Eneris” – powiedział podczas otwarcia Christophe Saint-Yves, prezes Eneris B&R.
Transformacja energetyczna i rozwój elektromobilnośći
Firma stosuje niskoemisyjne, oparte na zielonej energii, procesy mechanicznego przetwarzania, co pozwala na wysoki stopień odzysku oraz produkcję wysokiej jakości czarnej masy. Ta mieszanina metali, w tym miedzi, aluminium i polimerów, może być wykorzystana do produkcji nowych akumulatorów, przyczyniając się do dalszej redukcji zużycia surowców.
Zakład w Żarkach będzie przetwarzać baterie litowe, m.in. z pojazdów elektrycznych, stanowiąc wyzwanie ze względu na specyfikę tych akumulatorów. Zwiększająca się liczba zużywanych akumulatorów w Europie wymaga efektywnych rozwiązań recyklingowych, zwłaszcza w kontekście transformacji energetycznej i rozwoju elektromobilności.
Firma od 2019 r. jest graczem na europejskim rynku recyklingu akumulatorów, zapewniając producentom gwarancję efektywnego i zgodnego z przepisami procesu recyklingu. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, każda bateria litowa wprowadzona na rynek musi być poddana recyklingowi, co obejmuje zarówno zużyte akumulatory, jak i odpady produkcyjne.
Komentarze (0)