Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zakopane. Trwa akcja przenoszenia żab trawnych

Zakopane. Trwa akcja przenoszenia żab trawnych
pap/jw
19.03.2024, o godz. 12:07
czas czytania: około 2 minut
0

W Zakopanem rozpoczęła się akcja przenoszenia żab trawnych. Wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego wyłapią płazy zmierzające do miejsc godowych i przeniosą je przez ulicę w okolicy wylotu Doliny Olczyskiej – poinformowały władze parku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

“Bezpośrednio po obudzeniu żaby wystawiają się na promienie słoneczne, aby podnieść temperaturę ciała, a następnie przystępują do ważnej czynności życiowej, czyli przedłużania gatunku. Instynkt każe im zmierzać do miejsc rozrodu, a często muszą pokonać drogi. Ospały płaz powoli skaczący przez drogę na widok samochodu nieruchomieje, traktując auto jak drapieżnika, który chce go upolować. Odurzony zalotami nie ma większych szans” – czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Ochrona żab

Aby pomóc płazom w dotarciu do miejsc składania skrzeku u wylotu Doliny Olczyskiej, w miejscu skrzyżowania z ruchliwą drogą Oswalda Balzera w piątek po raz pierwszy w tym roku żaby trawne będą zbierane i przenoszone przez jezdnię. Wolontariusze TPN zaniosą je do stawów Czynnego Ośrodka Ochrony Płazów i Gadów na zakopiańskiej Jaszczurówce. Wzdłuż drogi rozstawiono siatkę, dzięki której płazy zostaną zatrzymane przed wejściem na drogę.

Przyrodnicy z TPN apelują do wszystkich kierowców o ostrożną jazdę w ciągu kolejnych dni u wylotu Doliny Olczyskiej, Doliny Strążyskiej i w rejonach corocznych wędrówek żab, zwłaszcza w okolicy mostków i miejsc podmokłych.

Żaba trawna

Żaby trawne składają galaretowaty skrzek w płytkiej, stojącej wodzie – to tysiące jajeczek, z których wylęgną się kijanki. Jedna żaba trawna składa nawet do 4,5 tys. jajeczek, z których wiele się nie rozwinie, a inne padną ofiarą drapieżników. Do postaci dorosłej żaby przetrwa niewielki procent. Żaby trawne żyją do ośmiu lat.

W rozwoju występuje stadium kijanki żywiącej się roślinami wodnymi, glonami i drobnymi zwierzętami wodnymi. Osobniki dorosłe są mięsożerne, poza sezonem rozrodczym wiodą lądowy tryb życia, polując zmierzchem i nocą. Zdarzają się przypadki zmiany płci. Ten pospolity płaz nie jest zagrożony wyginięciem, pomimo to figuruje w licznych Czerwonych Księgach i Listach. Negatywny wpływ wywierają nań m.in. zanieczyszczenie środowiska i fragmentacja siedlisk.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024