30 lat ciepłownictwa przez pryzmat IGCP
Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie (IGCP) od 30 lat pełni kluczową funkcję w rozwoju sektora ciepłowniczego kraju. W tym czasie była inicjatorem oraz aktywnym uczestnikiem licznych wydarzeń, które możemy określić mianem kamieni milowych w rozwoju rynku ciepła systemowego.
IGCP starała się wpływać na kształtowanie polityki energetycznej kraju oraz warunków zrównoważonego rozwoju branży. Oto przegląd głównych osiągnięć Izby oraz ewolucji sektora ciepłowniczego przez ostatnie trzy dekady.
Początki samorządu w Polsce
Samorząd gospodarczy w Polsce ma prawie 175-letnią tradycję. Pierwsze izby handlu i przemysłu powstały w zaborze austriackim (1850 r.) i pruskim (1851 r.). Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. samorząd gospodarczy w Polsce zyskał na znaczeniu. Powstawały izby przemysłowo-handlowe, reprezentujące interesy różnych branż gospodarki. W okresie międzywojennym miały one istotny wpływ na politykę państwa.
Po II wojnie światowej samorząd został zdelegalizowany przez komunistyczny reżim, który narzucił centralne planowanie gospodarki. Dopiero po transformacji ustrojowej w 1989 r. samorząd gospodarczy w Polsce zaczął powracać do życia. Izby i stowarzyszenia branżowe zyskały na znaczeniu, stając się głosem przedsiębiorców w dialogu z władzami.