Przedłużone konsultacje planu ogólnego dla miasta Krakowa

Przedłużone konsultacje planu ogólnego dla miasta Krakowa
Bartłomiej Leśniewski
22.05.2024, o godz. 12:14
czas czytania: około 2 minut
0

Do 30 czerwca mieszkańcy Krakowa mogą składać wnioski do planu ogólnego. O przedłużeniu terminu zdecydował prezydent Aleksander Miszalski, zwiększając tym samym możliwość udziału krakowianek i krakowian w dialogu o przyszłości miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Ostatnia kampania wyborcza to był aktywny czas także dla mieszkańców, w związku z tym podjąłem decyzję o tym, aby przedłużyć ten termin – tłumaczył powody podjęcia swojej decyzji Aleksander Miszalski.

Potrzeba konsultacji

Przypominał, że w czasie kampanii obiecywał transparentność procesów miejskich. – Chciałbym aby jak najwięcej spraw miejskich konsultować i by decyzje powstawały w dialogu – mówił.

Oceniał, że wprowadzenie planu ogólnego wprowadzi nowe reguły gry, jeśli chodzi o przestrzeń w mieście. – Warto, aby mieszkańcy przyswoili sobie te reguły i by mieli czas, aby się z nimi zapoznać – mówił zastępca prezydenta Stanisław Mazur. – W planie ogólnym są dwa istotne elementy: wyznaczenie stref planistycznych, czyli zakończenie pewnej uznaniowości w zagospodarowaniu przestrzennym miasta, a także coś czego w Krakowie brakuje, czyli standardów urbanistycznych – dodał.

„Do 30 czerwca miasto prowadzić będzie kampanię informacyjną, w której z jednej strony będzie przypominać o tym terminie, a z drugiej będziemy objaśniać na czym polega plan ogólny. Zaplanowano szereg działań w social mediach, instrukcje w krakow.pl, będą też materiały filmowe, kampania radiowa czy list do mieszkańców. Także na miejskich wydarzeniach plenerowych będzie dyżurował pracownik urzędu z materiałami informacyjnymi” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Kraków.

Po co plan?

Plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne, które do końca 2025 roku musi zastąpić studium gminne. To efekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z tego powodu odstąpiono w Krakowie od sporządzenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa”.

Pierwszy termin składania wniosków był ustalony na 26 kwietnia ogłoszeniem prezydenta. Termin ten został następnie wydłużony do 29 maja, a teraz prezydent dał czas mieszkańcom do 30 czerwca.

Plan ogólny w przeciwieństwie do Studium będzie aktem prawa miejscowego. Jego ustalenia będą uwzględniane przy sporządzaniu planu miejscowego oraz stanowić będą podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dokument planu ogólnego ma być w założeniu bardziej przystępny i będzie posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju. Co ważne, wszystkie obowiązujące plany miejscowe zachowują moc, a wyznaczone w nich tereny inwestycyjne znajdą odzwierciedlenie w sporządzanym planie ogólnym.

W planie ogólnym miasto zostanie podzielone na strefy planistyczne, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024