Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Kielce. Radni wnioskują o zmiany w standardach urbanistycznych

Kielce. Radni wnioskują o zmiany w standardach urbanistycznych
pap/jw
11.07.2024, o godz. 9:17
czas czytania: około 2 minut
0

Kieleccy radni klubu Perspektywy chcą zmian w standardach urbanistycznych w mieście. Ich zdaniem dodatkowe projekty komunalne powinny towarzyszyć każdej inwestycji deweloperskiej. Niezbędne jest także unormowanie wysokości budynków, które mogą powstawać w ramach specustawy mieszkaniowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Maciej Bursztein, przewodniczący klubu Perspektywy w radzie miasta podczas środowej konferencji zwrócił uwagę, że w poprzedniej kadencji samorządu kieleccy radni wydali zgodę dla około dziesięciu inwestycji w trybie tzw. lex developer. Według niego niestety miasto nie odniosło z tego żadnych korzyści.

Zwrócił uwagę, że w tej kadencji do ratusza trafiło już co najmniej 13 wniosków w sprawie nowych projektów deweloperskich na terenie całego miasta, z czego tylko jeden zawiera propozycję inwestycji towarzyszących. Bursztein podkreślił, że taka sytuacja nie może mieć miejsca, a inwestycje towarzyszące, takie jak remonty fragmentów ulic, powinny być standardem przy realizacji projektów mieszkaniowych.

Standardy urbanistyczne wymagają analizy

Maciej Bursztein zwrócił uwagę na potrzebę ponownego przeanalizowania i znormalizowania standardów urbanistycznych obowiązujących w Kielcach, szczególnie w kontekście lokalizacji inwestycji lex developer. Według niego istniejące przepisy pozwalają na przypadkowe powstawanie wysokich, 21-piętrowych budynków, co może prowadzić do chaotycznej zabudowy miasta.

W związku z tym radni klubu Perspektywy wnioskują o powołanie specjalnej grupy ekspertów, która zajmie się analizą i przedstawieniem nowych rozwiązań w tej sprawie. Ponadto chcą, aby miejskiej komisje, zwłaszcza komisja urbanistyki, były transmitowane na żywo. Dzięki temu mieszkańcy Kielc będą mieli możliwość bieżącego wypowiadania się na tematy związane z zagospodarowaniem miasta.

Trzy strefy miasta

Pomysł radnych popierają władze miasta. Wiceprezydent Piotr Rogula, który uczestniczył w środowej konferencji, podkreślił, że magistrat nie zamierza walczyć z nowymi inwestycjami deweloperskimi. Jednak ze względu na trudną sytuację finansową, ratusz będzie starał się przekonywać deweloperów do realizacji inwestycji towarzyszących.

Obowiązujące lokalne standardy urbanistyczne dzielą miasto na trzy strefy. Zgodnie z uchwałą rady miasta z lutego 2022 r. w strefie północnej dopuszczono budowę budynków do 21 kondygnacji. W strefie południowej, z granicą wytyczoną wzdłuż ul. Krakowskiej i dalej do wschodniej granicy miasta, dopuszczalna wysokość nowych obiektów mieszkalnych wynosi 14 kondygnacji. Natomiast w centralnej strefie nowe inwestycje mieszkaniowe mogą mieć do 7 kondygnacji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024