Przedsiębiorców i instytucje zainteresowane ideą zeroemisyjnej gospodarki zrzeszać ma Polska Izba Wodoru, której powstanie zapowiedział w czwartek wielkopolski samorząd. Jej misją ma być jednoczenie środowiska związanego z technologią wodorową i rozwój inicjatyw wodorowych.
Misja Polskiej Izby Wodoru
Celem Izby jest m.in. współpraca z organami państwowymi i samorządowymi w zakresie kształtowania polityki wodorowej w aspektach prawnych, a jednocześnie upowszechnianie dobrych praktyk. Polska Izba Wodoru ma również przyczynić się do promocji kształcenia specjalistów w zakresie technologii wodorowych.
Przewodniczącym grupy inicjatywnej PIW został prof. Michał Wieczorowski.
– Chcemy wspierać inicjatywy wodorowe, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wierzymy, że wodór jest kluczem do przyszłości naszej planety, a Polska Izba Wodoru ma na celu przyspieszenie tego procesu – powiedział Wieczorowski.
Wielkopolski samorząd poinformował, że inicjatywa narodziła się podczas tegorocznej edycji organizowanych w Poznaniu targów H2Poland i Net Zero poświęconych technologiom wodorowym i dekarbonizacyjnym oraz w oparciu o sieć kontaktów w środowisku samorządowym, biznesowym i naukowym.
Przyszłość z wodorem
– To wynik dyskusji przedsiębiorców, naukowców i pasjonatów zaangażowanych w technologie wodorowe, skupionych m.in. w ramach Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, gremium powołanego przez wielkopolski samorząd – podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Zdaniem Jacka Bogusławskiego z zarządu województwa PIW ma szansę przyspieszyć proces wdrażania technologii wodorowych i umożliwi członkom izby aplikowanie o środki zewnętrzne, w tym środki europejskie.
Województwo wielkopolskie jest pierwszym polskim regionem, który posiada własną strategię wodorową do 2030 roku z perspektywą do 2040 oraz platformę networkingową – Wielkopolską Platformę Wodorową.
Komentarze (0)