Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

NFOŚiGW: W ostatnich trzech latach ponad 110 mln euro dla Polski na projekty o ochronie środowiska

NFOŚiGW: W ostatnich trzech latach ponad 110 mln euro dla Polski na projekty o ochronie środowiska
MŁ/PAP
05.08.2024, o godz. 8:44
czas czytania: około 2 minut
0

W ostatnich trzech latach Polska pozyskała ponad 110 mln euro programu LIFE, który obejmuje problematykę ochrony środowiska i transformacji energetycznej - poinformował w piątek NFOŚiGW. W samym 2023 roku otrzymaliśmy 35 mln euro na 8 projektów, w tym 13,1 mln euro dla Województwa Pomorskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował w komunikacie, że Polska pod względem liczby realizowanych projektów zajmuje pierwsze miejsce wśród państw uczestniczących w LIFE . Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak oceniła, że “jesteśmy beneficjentem netto środków LIFE”, co oznacza, że więcej środków pozyskujemy niż wpłacamy do puli.

Projekty z dofinansowaniem

Nabór wniosków ogłoszono w kwietniu 2023 r., a dofinansowanie otrzymało pięć projektów z Polski. Złożyły je: Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Uniwersytet Gdański, Województwo Małopolskie, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Instytut Ochrony Środowiska-PIB.
 Dodatkowo w programie “Przejście na czystą energię (CET)” dofinansowanie zdobyły dwa projekty, które koordynuje Fundacja Naukowa Instytut badań Strukturalnych i Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Ósmym projektem, który uzyskał akceptację Komisji Europejskiej jest projekt Województwa Pomorskiego o zarządzaniu odpadami komunalnymi w tymże województwie, który otrzyma 13,1 mln euro.

NFOŚiGW poinformował, że dofinansowanie z KE dla tych projektów wynosi 36,4 mln euro, a ponadto uzyskają dodatkowe dofinansowanie od samego funduszu w wysokości ok. 65 milionów złotych.

Polska liderem w kategorii projektów strategicznych LIFE

Jak przekazano, po ubiegłorocznym naborze wniosków, Polska została liderem w kategorii projektów strategicznych programu LIFE, wyprzedzając Finlandię (7), Francję oraz Belgię (po 6).

Fundusz zauważył, że sukces projektów to efekt zaangażowania samorządów, które będą realizować sześć projektów strategicznych o budżecie 112,5 mln euro, z dofinansowaniem KE, które łącznie wyniosło 69 mln euro. Dodano, że liderem jest województwo Małopolskie, wdrażające dwa projekty strategiczne, z dofinansowaniem 20,7 mln euro z KE.

LIFE to program zarządzany na poziomie Komisji Europejskiej. Poświęcony jest problematyce ochrony środowiska, przyrody i klimatu, a także transformacji energetycznej. Dzięki niemu uzyskać można wsparcie na realizację projektów związanych m.in. z aktywną ochroną przyrody na obszarach Natura 2000, testowaniem i przygotowaniem do wdrożenia rozwiązań mogących przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Całkowity budżet LIFE na lata 2021-2027 wynosi 5,432 mld euro.

Dodatkowo NFOŚiGW realizuje program współfinansujący LIFE, z budżetem 413 mln złotych, w tym 373 mln zł to bezzwrotne formy dofinansowania, z czego 206 mln zł już jest zakontraktowane.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024