– We wtorek mam spotkanie z ministrem finansów ws. przyszłorocznego budżetu – poinformowała szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że resort chce, aby w przyszłorocznym budżecie znalazło się przedłużenie działań osłonowych związanych z cenami energii.
Zdaniem minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, przyszłoroczny budżet “jest trudny”. – Objęliśmy państwo z bardzo dużym zadłużeniem poukrywanym w różnych funduszach pozabudżetowych – powiedziała we wtorek na antenie TVN 24 szefowa MKiŚ.
Naszym celem jest stabilizowanie systemu. Z tego względu, w tym roku była ustawa, która dawała podstawę obniżenia cen energii elektrycznej i na gaz, właśnie po to, żeby spółki energetyczne nie generowały nadmiarowych zysków i nie wrzucały ich do budżetu. Natomiast potrzebujemy… pic.twitter.com/JfL2Y4iJvb
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) August 27, 2024
Kiedy budżet trafi do Sejmu?
Jak dodała, we wtorek, “wraz z wieloma ministrami” ma spotkanie z szefem Ministerstwa Finansów Andrzejem Domańskim. – Będziemy mieli też dogrywki w kolejnych dniach, tak aby faktycznie zamknięty budżet niebawem trafił do Sejmu – przekazała.
Szefowa resortu klimatu wskazała również, że oprócz wydatków na zbrojenia, dla Polski 2050 najważniejsze w ramach budżetu są takie tematy jak budownictwo społeczne, aby – zwiększyć podaż mieszkań na rynku (…), ale jednocześnie, żeby cena tych mieszkań się trzymała i nie rosła wraz z dopłatami – powiedziała.
– Walczymy o to, by w przyszłorocznym budżecie ująć również pomoc dla obywateli, żeby tarcza energetyczna pozostała. (…) Uważam, że cena maksymalna energii – po wzroście w lipcu – powinna pozostać na niezmienionym poziomie w kolejnym okresie – wskazała szefowa MKiŚ.
Osłony energetyczne
Hennig-Kloska zapytana, czy MKiŚ chce, aby cena za energię elektryczną pozostała na niezmieniony poziomie do grudnia 2025 r., powiedziała: “Nasze ruchy będą zależały od budżetu, jaki będziemy mieli na osłony energetyczne”.
– Chcemy, żeby cena za energię elektryczną pozostała na poziomie maksymalnym 500 zł za MWh, czyli takim, jakim jest dziś – dodała.
W poniedziałek wieczorem liderzy koalicji rządzącej i ministrowie uczestniczyli w nieformalnej Radzie Ministrów, poświęconej projektowi budżetu na 2025 r. W ubiegły piątek premier Donald Tusk informował, że na poniedziałek planowane jest spotkanie m.in. z Szymonem Hołownią, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Włodzimierzem Czarzastym i wszystkimi ministrami, żeby rozmawiać o budżecie na 2025 r. W środę na posiedzeniu projektem ma się zająć Rada Ministrów.
W ocenie marszałka Sejmu Szymon Hołowni “to była bardzo dobra rozmowa”. “To jest początek rozmów, bo oni tam zostali w gronie ministrów i będą tam pewnie do późnego wieczora, a jutro od samego rana od godz. 7.30 konsultacje ministra finansów z ministrami. (…) W środę kolejna runda i oczywiście na końcu my, jako liderzy partii politycznych, będziemy musieli usiąść i ostatecznie zdecydować o najgrubszych sprzecznościach i problemach, ale jestem przekonany, że zdecydujemy” – ocenił w poniedziałek marszałek Hołownia w TVN24.
Ile wyniesie PKB w 2025 r.?
W połowie czerwca rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2025 r. Resort finansów przewiduje w nich, że wzrost PKB w 2025 r. wyniesie 3,7 proc., a inflacja średnioroczna 4,1 proc. Przyjęto, że bezrobocie rejestrowane na koniec 2025 r. sięgnie 4,9 proc. Założono wzrost płac w gospodarce narodowej w wysokości 7,1 proc., a w samym sektorze przedsiębiorstw o 7,3 proc. Rząd zaproponował średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 r. w wysokości 104,1 proc. w ujęciu nominalnym.
Zgodnie z procedurą budżetową przedstawioną na stronie resortu finansów w sierpniu MF ma opracować i przesłać rządowi wstępny projekt budżetu na następnie przekazać go do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego. Na uchwalenie ostatecznego projektu ustawy budżetowej na kolejny rok i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu Rada Ministrów ma czas do 30 września br.
Dzisiaj chodzi o to, aby ceny energii były akceptowalne dla naszych portfeli i dzisiaj walczymy o to, aby w przyszłorocznym budżecie ująć również pomoc dla obywateli. Żeby tarcza energetyczna pozostała. Uważam, że cena energii powinna pozostać na niezmienionym poziomie w kolejnym… pic.twitter.com/m14XOfDLgG
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) August 27, 2024
Komentarze (0)