Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Hennig-Kloska: projekt regulujący rozliczenia prosumentów we wrześniu na rządzie

Hennig-Kloska: projekt regulujący rozliczenia prosumentów we wrześniu na rządzie
MŁ/PAP
04.09.2024, o godz. 8:30
czas czytania: około 2 minut
0

Zakończyły się prace nad projektem ustawy poprawiającej rozliczenia prosumentów; we wrześniu trafi on na posiedzenie Rady Ministrów a potem do Sejmu - napisała na platformie X minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

“Prace nad ustawą poprawiającą rozliczenia prosumentów zakończyły się. Projekt we wrześniu trafi na posiedzenie Rady Ministrów a potem do Parlamentu” – napisała Hennig-Kloska.

Posumenci sami wybiorą

Projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw autorstwa MKiŚ przewiduje m.in., że prosumenci będą mogli zdecydować, czy chcą być rozliczani w net-billingu w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej czy cenę godzinową. W przypadku wyboru godzinowej opcji, prosumenci mają otrzymać bonus.

Net-billing polega na tym, że prosument sprzedaje nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii, a w razie potrzeby ją kupuje. Nie dostaje on jednak pieniędzy do ręki, a rozliczenia następują za pośrednictwem konta prosumenckiego, z którego następuje zakup energii.

Net-billing zastąpił wcześniejszy net metering, oparty na systemie opustów. Zgodnie z poprzednią metodą, prosument rozliczał się z energii ilościowo. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mógł pobrać za darmo 0,8. Przy większych instalacjach stosunek ten wynosił od 1 do 0,7.

Zgodnie z obecnym projektem, zwrot nadpłat w systemie net-billing będzie podwyższony z 20 proc. do 30 proc.

Krótsze terminy procedur inwestycyjnych

Ponadto, zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, skrócone mają zostać terminy dot. procedur inwestycyjnych dla wybranych instalacji OZE, m.in. montowanych na dachach budynków paneli fotowoltaicznych i położonych na tym samym terenie magazynów energii, pomp ciepła, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE.

Przyspieszenie ma dotyczyć wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę; warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz ciepłowniczej; koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej lub koncesji na wytwarzanie ciepła; decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach; wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w małej instalacji.

Ulgi dla odbiorców energochłonnych

Projektowana ustawa na ponadto zaktualizować listę sektorów uprawnionych do ulg dla odbiorców energochłonnych zgodnie z katalogiem określonym w unijnych wytycznych ws. pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska (CEEAG). Wprowadzone mają być dwa poziomy ulg: dla przedsiębiorców w sektorach narażonych na szczególnie ryzyko ucieczki emisji w wys. 85 proc. obowiązku oraz dla firm w sektorach narażonych na ryzyko ucieczki emisji na poziomie 75 proc.

Nowe przepisy mają też wprowadzić opłatę wyrównawczą wnoszoną przez odbiorców energochłonnych uprawnionych do ulg.

Co z energią elektryczną z OZE w spalarniach odpadów?

Ponadto, projektowane przepisy mają wyłączyć wsparcie dla energii elektrycznej z OZE wytwarzanej w spalarniach odpadów poza wysokosprawną kogeneracją. Nie będzie też możliwości udzielania pomocy na budowę nowych jednostek kogeneracji opalanych węglem. 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024