Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Fundusz drastycznie skraca termin naboru na wymianę źródeł ciepła dla szkół

Fundusz drastycznie skraca termin naboru na wymianę źródeł ciepła dla szkół
Bartłomiej Leśniewski
18.10.2024, o godz. 9:00
czas czytania: około 2 minut
0

Termin naboru wniosków w programie "Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” został skrócony do 18 października br. do godz. 15. - poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pierwotnie nabór miał potrwać do 30 grudnia br.

Przyczyny cięć

W komunikacie NFOŚiGW poinformowano, że decyzja o skróceniu terminu naboru wniosków wynika z “bardzo dużego” zainteresowania programem i prawie dwukrotnego przekroczenia kwoty wsparcia w ramach programu.

“Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad pozyskaniem kolejnych środków na realizację programów poprawiających efektywność energetyczną szkół. O nowych programach i wsparciu w tym obszarze będziemy komunikować na bieżąco” – podkreślono.

Nabór wniosków rozpoczął się 14 października, pierwotnie miał ruszyć 30 września, lecz w związku z wrześniową powodzią na południu Polski został on przesunięty. Na realizację programu zaplanowano niemal 1,3 mld zł, środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy.

Dofinansowanie

Celem programu jest termomodernizacja ok. 250 budynków instytucji edukacyjnych. Dofinansowanie, jak poinformowano, będzie udzielane na projekty termomodernizacji szkół i przedszkoli, w tym na wymianę lub modernizacją źródła ciepła z uwzględnieniem zastosowania odnawialnych źródeł energii. Wsparcie otrzymają inwestycje realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego.

Dotacje pokryją do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, przy limicie jednostkowego kosztu 1,4 tys. zł za mkw. powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza. Zakres i cel modernizacji energetycznej musi wynikać z posiadanego audytu energetycznego, wykazującego łączną redukcję zapotrzebowania na energię pierwotną budynków na poziomie minimum 30 proc. i energii końcowej na poziomie minimum 25 proc.

NFOŚiGW informował w poniedziałek, że obowiązkową częścią projektu są działania edukacyjne i prozdrowotne, podnoszące świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Mogą one stanowić maksymalnie do 10 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty rozpoczęte po 1 lutego 2020 r., przy czym nie mogą być ukończone przed dniem złożenia wniosku. “Inwestycje powinny być gotowe do szybkiej realizacji ze względu na okres rozliczeniowy do 30 czerwca 2026 r.” – podkreślił Fundusz.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024