Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Badanie: ponad połowa firm nie oblicza swojego śladu węglowego

Badanie: ponad połowa firm nie oblicza swojego śladu węglowego
pap/jw
21.10.2024, o godz. 14:38
czas czytania: około 3 minut
0

Ponad połowa badanych firm (53%) nie oblicza swojego śladu węglowego, 47% posiada te dane, z czego 18% zwiększyło ich zakres w I półroczu br., a 5% zmniejszyło – wynika z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki (IDPG).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

We wtorek Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, Fundacja Instrat i grupa Qemetica zaprezentowali wyniki drugiego odczytu wskaźnika IDPG. Wskazuje on wartość 61 pkt. Autorzy wyjaśnili, że 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej – pozytywny, a poniżej negatywny. – W stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie – dodano.

Niekompetentne wyliczenia lub ich brak

Ślad węglowy to suma gazów cieplarnianych, które podmiot (człowiek, firma, instytucja) pośrednio lub bezpośrednio wprowadza do przyrody. Obejmuje emisje m.in. dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów cieplarnianych.

– Wiele polskich przedsiębiorstw wciąż nie oblicza swojego śladu węglowego – przekazali autorzy badania. Dodali, że spośród tych, które liczą, “większość robi to w sposób niekompetentny”, a niektóre zmniejszyły zakres informacji. Ponad połowa, bo 53%, nie zbiera takich danych. Z tych które prowadzą (47%) – 18% zwiększyło ich zakres, a 5% go zmniejszyło, reszta (24%) nie zmieniła sposobu obliczania swojego śladu węglowego.

Większość badanych (60%) wskazało, że znaczenie dekarbonizacji w strategii biznesowej wzrosło w I półroczu br., z czego 20% stwierdziło, że “znacząco wzrosło”. Firmy deklarują również, że wzrosło zaangażowanie pracowników w działania związane z dekarbonizacją i ochroną środowiska (52% “wzrosło”, a 13% “znacząco wzrosło”).

Z badania wynika, że firmy zwiększyły nakłady inwestycyjne w II półroczu. Ponad połowa (65%) stwierdziła, że środki na ten cel wzrosły, z czego 13% deklaruje znaczący wzrost. – Drugi odczyt IDPG wskazuje na duży wzrost presji ze strony otoczenia biznesowego na wdrażanie rozwiązań mających przyspieszyć dekarbonizację i ochronę środowiska. 51% ankietowanych udzieliło odpowiedzi, że presja ta “wzrosła”, a 14%, że “znacząco wzrosła”.

Wzrost wsparcia ze strony administracji publicznej

“Polski biznes dostrzega również wzrost wsparcia ze strony instytucji publicznych (np. rządu, urzędów, samorządów)” – wskazali eksperci. Zauważyli, że 31% przedsiębiorców deklaruje, że wsparcie to wzrosło (5%. “znacząco wzrosło”, a 26% “wzrosło”. Mimo to nadal ponad połowa (60%) stwierdziła, że “nie zmieniło się”. Ponadto 9% uważa, że spadło.

Ankietę przeprowadzono w dniach od 3 września do 4 października br. na przedsiębiorcach członkowskich Pracodawców RP. Wyniki odczytu uwzględniają 111 odpowiedzi. Wśród firm, 32%. liczyło do 9 pracowników, 16% od 10 do 49, 17% od 50 do 249, a 35% powyżej 249 pracowników.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej to najstarsza organizacja pracodawców w Polsce. Działa od 1998 r. Reprezentuje firmy: producentów, przedsiębiorców, pracodawców, inwestorów i innowatorów. Były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz jest jej prezesem od marca 2023 r.

Qemetica to międzynarodowa grupa chemiczna. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

Fundacja Instrat to polski think-tank zajmujący się prowadzeniem programów badawczych m.in. w zakresie gospodarki cyfrowej, energii i środowiska, zrównoważonych finansów oraz rynku pracy i nierówności.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024