Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

UE inwestuje ponad 380 mln euro w 133 nowe projekty LIFE

UE inwestuje ponad 380 mln euro w 133 nowe projekty LIFE
Bartłomiej Leśniewski
22.10.2024, o godz. 8:45
czas czytania: około 3 minut
0

Komisja Europejska przyznała w poniedziałek ponad 380 mln euro na 133 nowe projekty w całej Europie w ramach programu działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

„Przyznana kwota stanowi ponad połowę całkowitych potrzeb inwestycyjnych w wysokości 574 mln euro na te projekty – pozostała część pochodzi od władz krajowych, regionalnych i lokalnych, partnerstw publiczno-prywatnych, przedsiębiorstw i organizacji społeczeństwa obywatelskiego” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Projekt LIFE

Projekty LIFE przyczyniają się do osiągnięcia szerokiego zakresu celów klimatycznych, energetycznych i środowiskowych Europejskiego Zielonego Ładu, w tym celu UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz powstrzymanie i odwrócenie procesu utraty różnorodności biologicznej do 2030 r., przy jednoczesnym zapewnieniu długoterminowego dobrobytu Europy. Inwestycja ta będzie miała trwały wpływ na nasze środowisko, gospodarkę i dobrobyt wszystkich Europejczyków. Projekty obejmą wszystkie obszary programu LIFE, mobilizując:

  • 143 mln euro (z czego 74 mln euro zapewni UE) na wkład w gospodarkę o obiegu zamkniętym i poprawę jakości życia, przy czym 26 projektów ma na celu ograniczenie zużycia wody, odpadów przemysłowych i domowych, zanieczyszczenia powietrza i zanieczyszczenia hałasem, a także uzasadnienie biznesowe ograniczenia, ponownego wykorzystania i recyklingu;
  • blisko 216 mln euro (144,5 mln euro wkładu UE) na projekty dotyczące przyrody i różnorodności biologicznej mające na celu odbudowę ekosystemów słodkowodnych, morskich i przybrzeżnych oraz siedlisk; oraz poprawy stanu ochrony ptaków, owadów, gadów, płazów i ssaków;
  • około 110 mln euro (prawie 62 mln euro wkładu UE) na odporność na zmianę klimatu, łagodzenie zmiany klimatu i zarządzanie nią oraz informowanie o niej;
  • 105 mln euro (99 mln euro wkładu UE) na zarządzanie i rozwiązania rynkowe służące przyspieszeniu przejścia na czystą energię.

Także na polskie warblery

Przykłady projektów wspierających zrównoważony rozwój, innowacyjność i jakość życia. Spośród 26 projektów wybranych w celu promowania gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu i jakości życia, projekt LIFE GRAPhiREC o wartości 7,5 mln euro ma na celu recykling grafitu z odpadów baterii we Włoszech. Przewiduje się, że wygeneruje 23,4 mln euro przychodów i zaoszczędzi 25 mln euro kosztów produkcji.

25 projektów będzie wspierać przyrodę i różnorodność biologiczną w wielu dziedzinach. Dwa projekty, LIFE4AquaticWarbler i LIFE AWOM, obejmują Belgię, Niemcy, Hiszpanię, Francję, Litwę, Węgry, Niderlandy, Polskę, Portugalię, a także Ukrainę i Senegal, a ich łączny budżet wynosi prawie 24 mln EUR na ratowanie rzadkiego wodnego ptaka warbler, zgodnie z unijną strategią na rzecz bioróżnorodności 2030. Innym przykładem jest Biodiverse City LIFE, projekt o wartości 3,6 mln euro realizowany w Budapeszcie w celu promowania „pokojowego współistnienia przyrody i miejskiego stylu życia”.

Aby zapewnić przejście na czystą energię, w ramach 59 nowych projektów ogłoszonych dzisiaj, program LIFE DiVirtue, trzyletni program szkoleń cyfrowych o wartości 1,25 mln EUR, przyczyni się do budowania zdolności na rzecz wydajniejszego i bardziej innowacyjnego sektora budownictwa i przemysłu budowlanego. Projekt wykorzystuje w szczególności rzeczywistość wirtualną (VR) i rzeczywistość rozszerzoną (AR), aby pomóc studentom budownictwa i specjalistom w realizacji bezemisyjnych budynków i renowacji w Bułgarii, Czechach, Grecji, Chorwacji i Rumunii. Z kolei projekt ENERCOM FACILITY, dysponujący kwotą prawie 10 mln EUR, zapewni bezpośrednie dotacje 140 powstającym społecznościom energetycznym w całej Europie w celu pobudzenia inwestycji w zrównoważoną energię. Będzie w dalszym ciągu wspierać społeczności energetyczne w rozwijaniu ich modeli biznesowych poprzez szkolenia i materiały służące budowaniu zdolności, torując drogę do powielania modeli biznesowych o długoterminowej równowadze.

“W ciągu 32 lat swojego istnienia program LIFE współfinansował ponad 6 000 projektów działań na rzecz środowiska i klimatu w całej UE i państwach stowarzyszonych. 133 ogłoszone dziś projekty zostały wybrane spośród ponad 653 wniosków złożonych w ramach zaproszenia do składania wniosków LIFE 2023” – czytamy w komunikacie Unii Europejskiej.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024