Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Dr inż. Aleksander Sobolewski: Co nie możemy zrecyklingować, musimy poddać odzyskowi energii

Dr inż. Aleksander Sobolewski: Co nie możemy zrecyklingować, musimy poddać odzyskowi energii
E. M.
23.10.2024, o godz. 9:05
czas czytania: około 2 minut
0

W ostatnich dniach zakończyło się Forum Recyklingu. Jedną z kluczowych sesji poprowadził dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Technologii Paliw i Energii. Sesja ta dotyczyła odzysku energii z odpadów, czyli jednego z najbardziej praktycznych i efektywnych sposobów radzenia sobie z odpadami, których nie da się już poddać tradycyjnemu recyklingowi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Jak podkreślił dr Sobolewski, podejście to opiera się na zdrowej logice inżynierskiej i ma również mocne uzasadnienie biznesowe: Co nie możemy zrecyklingować, musimy poddać odzyskowi energii. To nie tylko racjonalne, ale również konieczne z punktu widzenia opłacalności. Zdaniem eksperta, niezbilansowanie rynku odpadów w Polsce jest jednym z kluczowych wyzwań, przed którym stają zarówno branża, jak i władze.

Nadwyżka odpadów

Podczas panelu wybrzmiało kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, istnieje znaczna nadwyżka odpadów wymagających przetworzenia w stosunku do możliwości technologicznych instalacji odzysku energii w Polsce. Mamy za dużo odpadów, które muszą być poddawane odzyskowi energii, a zbyt mało dostępnych instalacji. To skutkuje wzrostem cen, zauważył dr Sobolewski. Ceny przyjęcia odpadów do przetworzenia wzrosły do niebotycznych poziomów, sięgających nawet tysiąca złotych za tonę, co, jak wskazuje, nie jest już niczym nadzwyczajnym: Takie stawki stały się wręcz normą. To są ceny porażające.

Kiedy rząd przeanalizuje wnioski?

Jednym z możliwych rozwiązań tego problemu jest przyspieszenie realizacji nowych projektów związanych z budową instalacji do odzysku energii. Rząd deklaruje, że do końca roku przeanalizuje wszystkie wnioski, a wybrane projekty zostaną wdrożone. Jednak, jak zaznacza dyrektor Instytutu: Niestety, nawet jeśli projekty zostaną zatwierdzone teraz, to rzeczywista realizacja tych inwestycji i otwarcie instalacji nastąpi dopiero za 5-7 lat. Czas realizacji jest więc bardzo długi, co pogłębia problem niezbilansowania rynku.

Dr Sobolewski odniósł się również do problemu powtarzających się pożarów na składowiskach odpadów, które każdego roku nasilają się w okresie letnim: Musimy skończyć z tym niepokojącym cyklem. W tym roku w Polsce odnotowaliśmy kilkaset takich incydentów. To pokazuje, jak pilnie potrzebne są rozwiązania systemowe w obszarze gospodarki odpadami.

Trudności w realizacji nowych inwestycji

Kolejną istotną kwestią, o której dyskutowano podczas sesji, były trudności związane z realizacją nowych inwestycji. Problemy administracyjne, takie jak opóźnienia w uzyskiwaniu niezbędnych pozwoleń czy decyzji, znacznie wydłużają czas realizacji projektów. Dodatkowo, nieprzewidywalność rynku powoduje, że inwestorzy często mierzą się z niedoszacowaniem kosztów realizacji inwestycji. Otwierając oferty przetargowe, niejednokrotnie mamy duszę na ramieniu, bo nie wiemy, jak rynek nas zaskoczy. Ceny mogą znacząco przewyższać nasze założenia. podsumował dr Sobolewski.

Sesja poświęcona odzyskowi energii z odpadów podczas Forum Recyklingu zwróciła uwagę na liczne wyzwania stojące przed branżą, ale również nakreśliła kierunki, w jakich powinny podążać działania rządu oraz przedsiębiorstw. Zwiększenie liczby instalacji do przetwarzania odpadów oraz przyspieszenie procesu inwestycyjnego wydają się kluczowe, aby zrównoważyć rynek i uniknąć dalszego wzrostu kosztów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Forum Recyklingu 2024
css.php
Copyright © 2024