Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Droga do neutralności klimatycznej według Cemex

Droga do neutralności klimatycznej według Cemex
ZM
24.10.2024, o godz. 9:37
czas czytania: około 2 minut
0

Blisko 200  uczestników pojawiło się na cyklicznym seminarium „Droga do neutralności klimatycznej – Innowacyjne rozwiązania dla budownictwa” zorganizowanym przez Cemex Polska wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Tegoroczne wydarzenie, tradycyjnie już, odbyło się w Warszawie w hotelu InterContinental. Wpisuje się ono w globalną strategię Cemex „Future in Action”, która za cel nadrzędny stawia sobie redukcję emisji CO2 w zakładach produkcyjnych firmy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji  seminarium były „Innowacyjne rozwiązania dla budownictwa”.

Kluczowy cel: zredukowanie CO2

Według Rafała Gajewskiego, Dyrektora Pionu Handlowego i Członek Zarządu Cemex Polska przemysł cementowy, podobnie jak cała branża budowlana, stoi przed ogromnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu.  – Jednocześnie otwierają się przed nami wielkie możliwości, których motorem będzie: transformacja klimatyczna, dekarbonizacja i innowacyjne rozwiązania w budownictwie. W ramach unijnego pakietu “Fit for 55” kluczowym celem jest zredukowanie emisji CO2 o 55% do roku 2030, oraz osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dalsza redukcja jest możliwa, dzięki szerszemu stosowaniu cementów i betonów o obniżonej emisyjności, we wszystkich segmentach budownictwa” – podkreślał Gajewski.

Budownictwo, a proces dekarbonizacji

Wśród znanych i cenionych prelegentów konferencji znaleźli się m.in. redaktor Roman Młodkowski, Prezes Zarządu Telewizji Biznes24, który z perspektywy eksperta i popularyzatora innowacyjnych rozwiązań ekonomicznych poruszył kwestię szans i motywów rozwoju branży budowlanej w porównaniu z innymi sektorami gospodarki krajowej i międzynarodowej. 

Uczestnicy seminarium mieli okazję spojrzeć na proces dekarbonizacji  z perspektywy jednego z najbardziej cenionych współczesnych architektów  –  Przemo Łukasika z MEDUSA Group. O budownictwie przyszłości i ewolucji budowania w kontekście zmian klimatu uczestnicy dowiedzieli się z prelekcji profesora dr hab. inż. Andrzeja Garbacza z Politechniki Warszawskiej. Z kolei, dr inż. Piotr Górak, Menadżer Doradztwa Technicznego Cemex Polska przybliżył w swoim wystąpieniu historię i ewolucję cementu na przykładzie produktów oferowanych przez Cemex.

200 lat budownictwa betonowego

Seminarium było również okazją do uroczystego podsumowania III edycji konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”, skierowanego do absolwentów uczelni technicznych. 

 Zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchania opinii ekspertów i uczestniczenia w dyskusji o przyszłości budownictwa a dodatkowym akcentem i niespodzianką dla uczestników okazała się wyjątkowa wystawa pod tytułem „200 lat patentu na cement portlandzki Josepha Aspdina. 200 lat budownictwa betonowego”. Była to wyjątkowa podróż ścieżkami historii cementu i betonu od XIX wieku aż po czasy współczesne. Autorką wystawy była Pani architekt Ewelina Szeląg.

Podczas wystawy uhonorowaliśmy specjalnymi statuetkami dwie wyjątkowe osoby zasłużone dla rozwoju przemysłu cementowego w Polsce: prof. dr inż. Jana Deję, Dyrektora Wykonawczego Stowarzyszenia Producentów Cementu, Profesora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Tadeusza Radzięciaka, Dyrektora Pionu Produkcji i Technologii Cementu, Członka Zarządu Cemex Polska.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024