Transformacja sektora energetycznego i górnictwa
Wydzielanie aktywów węglowych nie tak prosty
Grupa Kapitałowa PGE podczas spotkania reprezentowana była przez wiceprezesa spółki PGE Marcina Laskowskiego, prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Jacka Kaczorowskiego oraz wiceprezesa PGE GiEK Waldemara Lutkowskiego. W spotkaniu uczestniczyli także Grzegorz Lot, Prezes Tauron Polska Energia oraz Dalida Gepfert, Członek ds. Korporacyjnych ENEA.
– Proces wydzielania aktywów węglowych jest złożony, wielowymiarowy i wymaga przemyślanych, bardzo odpowiedzialnych decyzji – powiedział cytowany w komunikacie minister Robert Kropiwnicki, podkreślając, jak istotne jest to, że rozmowy ze stroną związkową zostały podjęte bardzo szybko i widać realne efekty kolejnych spotkań.
Ustawa nie weszła w życie
Rząd PiS przygotował koncepcję wydzielenia aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, utworzonej na bazie spółki PGE GiEK. We wrześniu 2023 r. Senat odrzucił jednak ustawę o gwarancjach finansowych dla NABE, a kończący kadencję Sejm wetem Senatu już się nie zajął. Ustawa zatem nie weszła w życie.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to koncern wchodzący w skład największej grupy energetycznej w kraju – Polskiej Grupy Energetycznej. Przedmiotem działalności spółki jest wydobycie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. Centrala koncernu znajduje się w Bełchatowie, pozostałe oddziały – w tym kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne na terenie kilku województw.
Udział PGE GiEK w rynku wydobywczym węgla brunatnego w Polsce wynosi ponad 90 proc., spółka jest też największym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej.
Komentarze (0)