Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Porozumienie spółek energetycznych i związków zawodowych ws. zatrudnienia

Porozumienie spółek energetycznych i związków zawodowych ws. zatrudnienia
KK/PAP
25.10.2024, o godz. 15:42
czas czytania: około 3 minut
0

Największe spółki energetyczne w Polsce i związki zawodowe podpisały porozumienie o warunkach zatrudnienia pracowników w związku z wydzieleniem z grup energetycznych aktywów zasilanych węglem brunatnym. Ma ono obowiązywać do czasu zawarcia umowy społecznej - poinformowała PGE GiEK. Udział PGE GiEK w rynku wydobywczym węgla brunatnego w Polsce wynosi ponad 90 proc., spółka jest też największym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Spółka Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna poinformowała w piątek, że 22 października br. w Warszawie podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego i Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej centrale związków zawodowych oraz pracodawcy: PGE, Energa, Enea i Tauron podpisali porozumienie w obecności wiceministra aktywów państwowych Roberta Kropiwnickiego. Jak podała PGE GiEK umowa dotyczy “stabilnych i bezpiecznych” warunków zatrudnienia pracowników.

Transformacja sektora energetycznego i górnictwa

Jak podkreślono w komunikacie, podpisanie porozumienia ma “ogromną wagę i jest niezbędnym krokiem” do zawarcia umowy społecznej w procesie transformacji sektora energetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, prowadzącego do wydzielania konwencjonalnych jednostek zasilanych węglem z grup: PGE, Energa, Enea, Tauron. Zaznaczono, że będzie ono obowiązywać do dnia wejścia w życie umowy społecznej. PGE GiEK dodała, że porozumienie “potwierdza też dalsze obowiązywanie oraz stosowanie u pracodawców wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy oraz respektowanie wszelkich uprawnień pracowniczych”.Wskazano też, że treść dokumentu została przygotowana i wynegocjowana w ramach prac zespołu roboczego, na czele którego stał Jacek Kaczorowski, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Kaczorowski wyraził nadzieję, że dalsza “równie konstruktywna” współpraca stron dialogu doprowadzi do podpisania umowy społecznej, w interesie polskiej energetyki, a także spółek i pracowników sektora.

Wydzielanie aktywów węglowych nie tak prosty

Grupa Kapitałowa PGE podczas spotkania reprezentowana była przez wiceprezesa spółki PGE Marcina Laskowskiego, prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Jacka Kaczorowskiego oraz wiceprezesa PGE GiEK Waldemara Lutkowskiego. W spotkaniu uczestniczyli także Grzegorz Lot, Prezes Tauron Polska Energia oraz Dalida Gepfert, Członek ds. Korporacyjnych ENEA.

– Proces wydzielania aktywów węglowych jest złożony, wielowymiarowy i wymaga przemyślanych, bardzo odpowiedzialnych decyzji – powiedział cytowany w komunikacie minister Robert Kropiwnicki, podkreślając, jak istotne jest to, że rozmowy ze stroną związkową zostały podjęte bardzo szybko i widać realne efekty kolejnych spotkań.

Ustawa nie weszła w życie

Rząd PiS przygotował koncepcję wydzielenia aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, utworzonej na bazie spółki PGE GiEK. We wrześniu 2023 r. Senat odrzucił jednak ustawę o gwarancjach finansowych dla NABE, a kończący kadencję Sejm wetem Senatu już się nie zajął. Ustawa zatem nie weszła w życie.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to koncern wchodzący w skład największej grupy energetycznej w kraju – Polskiej Grupy Energetycznej. Przedmiotem działalności spółki jest wydobycie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. Centrala koncernu znajduje się w Bełchatowie, pozostałe oddziały – w tym kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne na terenie kilku województw.

Udział PGE GiEK w rynku wydobywczym węgla brunatnego w Polsce wynosi ponad 90 proc., spółka jest też największym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024