Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W Radzikowie powstała nowoczesna instalacja termicznego przekształcania odpadów (ITPO)

W Radzikowie powstała nowoczesna instalacja termicznego przekształcania odpadów (ITPO)
07.11.2024, o godz. 8:14
czas czytania: około 3 minut
0

W Redzikowie, na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, powstała nowoczesna Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) - projekt, który wpisuje się w przyszłościowe podejście do gospodarki odpadami i produkcji energii odnawialnej. Inwestycja ta to milowy krok na drodze do bardziej zrównoważonego i ekologicznego zarządzania odpadami medycznymi oraz weterynaryjnymi. Instalacja powstała z myślą o bardziej efektywnym i bezpiecznym przetwarzaniu odpadów medycznych oraz weterynaryjnych, a także generowaniu energii z przekształconych odpadów. Budowa trwała 14 miesięcy, a koszt budowy to blisko 40 mln zł netto.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Otwarciu instalacji towarzyszyła konferencja, poświęcona szerokiej analizie zarządzania odpadami w Polsce. Dyskusja obejmowała m.in. panele o finansowaniu projektów ekologicznych, bezpieczeństwie instalacji i roli edukacji w ochronie środowiska. Wśród ekspertów znaleźli się uznani specjaliści, tacy jak prof. dr hab. inż. Janusz Bujak z firmy PROMONT, twórca technologii wdrażanej w instalacjach ITPO, i prof. Zbigniew Wzorek z Politechniki Krakowskiej. Nie zabrakło specjalistów z firmy EMKA, Project Managerów zaangażowanych w budowę drugiej już instalacji – Grzegorza Studenta oraz Krzysztofa Sałygi.

Nowe kierunki w zarządzaniu odpadami

Panel otwierający konferencję poświęcony był porównaniu dwóch instalacji ITPO – w Redzikowie i w Kędzierzynie-Koźlu – co stworzyło okazję do wymiany doświadczeń oraz omówienia przyszłych wyzwań i rozwoju technologicznego. Panel ten podkreślił znaczenie innowacyjności i efektywności w działalności przedsiębiorstw ochrony środowiska. Kolejna moderowana dyskusja koncentrowała się na finansowaniu projektów ekologicznych, przy czym omówiono różne możliwości wsparcia – zarówno ze strony sektora bankowego, jak i funduszy rządowych, które stanowią kluczowy element sukcesu takich inwestycji. Następne dwa panele omawiały zagadnienia techniczne i społeczne związane z ochroną środowiska – w tym korzyści płynące z bezpiecznego unieszkodliwiania odpadów medycznych i edukacji ekologicznej

Instalacja zabezpieczeniem epidemicznym dla Pomorza

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) to wysoce wyspecjalizowana linia technologiczna do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych. Wykorzystując technologię pieca obrotowego oraz kompleksowy system oczyszczania spalin zapewnia skuteczne i bezpieczne dla środowiska unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych, w tym medycznych i weterynaryjnych. Pośród wielu zalet zastosowania ITPO w gospodarce odpadami można wymienić:

  • Odzysk energii zawartej w odpadach;
  • Produkcja taniego ciepła i/lub energii elektrycznej;
  • Zmniejszenie zapotrzebowania na źródła paliw kopalnych;
  • Innowacyjność technologii pozwala na osiągnięcia kompaktowego rozwiązania;
  • Pozyskana energia zalicza się do OZE;
  • Wysoka rentowność inwestycji;
  • Spełniająca wymogi zapisów BAT wymaganych przez prawo Unii Europejskiej;
  • Możliwość unieszkodliwiania odpadów stałych i płynnych;
  • Niskie zapotrzebowanie energetyczne instalacji;
  • Niska awaryjność technologii;
  • Zakład dedykowany do pracy 24/7;
  • Rozwiązanie w pełni bezpieczne dla środowiska, spełniające najbardziej rygorystyczne normy emisyjne.

Instalacja to miejsce, w którym w sposób nowoczesny i w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego, pracujących tam osób i okolicznych mieszkańców, następuje termiczne przekształcanie odpadów. Rozwiązanie to niesie korzyści dla społeczeństwa w czasach kryzysu energetycznego. Instalacja o wydajności kilku tysięcy ton w skali roku to początek długiej drogi ogólnopolskiego pozyskiwania energii z odpadów niebezpiecznych. Zakład odzysku energii z odpadów stanowi jedno z najczystszych i najbezpieczniejszych dla środowiska rozwiązań, ponieważ podlega dużo bardziej rygorystycznym normom, niż domy jednorodzinne, standardowe elektrociepłownie oraz kotłownie miejskie. Technologia opracowana przez prof. Janusza Bujaka to najnowocześniejsze i najbardziej niezawodne rozwiązanie.

W Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów zainstalowany jest ciągły monitoring emisji spalin z procesu unieszkodliwiania. Dwa razy w roku system, w który firma nie może ingerować, generuje kompleksowe raporty przesyłane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Urzędu Marszałkowskiego. Dodatkowo Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może w każdej chwili przeprowadzić niezapowiedzianą kontrolę i dokonać niezależnych pomiarów emisji spalin z instalacji.

Firma EMKA® zrealizowała już dwie inwestycje związane z budową nowych instalacji do unieszkodliwiania odpadów medycznych – w Kędzierzynie-Koźlu oraz w Redzikowie. Projekty w województwie opolskim i pomorskim są dofinansowywane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


 

Źródło: EMKA S.A.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024