Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Senacki projekt noweli ustawy o planowaniu przestrzennym z poparciem rządu

Senacki projekt noweli ustawy o planowaniu przestrzennym z poparciem rządu
Bartłomiej Leśniewski
11.12.2024, o godz. 13:28
czas czytania: około 2 minut
0

Rząd pozytywnie zaopiniował senacki projekt noweli ustawy o planowaniu przestrzennym, realizujący wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2023 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Według TK ci, którzy zgodnie z prawem postawili ogrodzenia i reklamy, rozebrane potem na mocy decyzji samorządów, mają prawo ubiegać się o odszkodowanie.

Potrzeba uzupełnień

Jednocześnie rząd wskazał na potrzebę uzupełnienia projektu nowelizacji o bardziej szczegółowe zapisy.

“Rząd z aprobatą przyjmuje podjęcie przez Senat inicjatywy legislacyjnej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zdaniem rządu, zasadnym jest wprowadzenie odpowiedzialności odszkodowawczej, jednak projekt wymaga uzupełnienia” – wskazano w komunikacie rządu.

Senacki projekt nowelizacji wprowadza możliwość ubiegania się o odszkodowanie z gminy przez właścicieli albo użytkowników wieczystych nieruchomości, którzy w sposób legalny usytuowali ogrodzenia lub nośniki reklamowe – zakazane jednak i podlegające rozbiórce w myśl samorządowych uchwał o zasadach i warunkach sytuowania małej architektury. Rolą tych uchwał jest wsparcie w utrzymaniu porządku i estetyki w przestrzeni publicznej. Chodzi w szczególności o dbanie, by reklamy nie zakłócały życia mieszkańcom i nie zanieczyszczały krajobrazu miejskiego, np. poprzez przysłanianie elewacji budynków.

Wyrok

Nowela ma na celu zrealizowanie wyroku TK z 12 grudnia 2023 r., w którym Trybunał uznał, że brak zapewnienia w ustawie podmiotom zobowiązanym do usunięcia obiektów (usytuowanych zgodnie z prawem) podstaw i trybu dochodzenia odszkodowania jest niezgodny z konstytucją. TK stwierdził, że obowiązująca regulacja ustawowa wypełnia znamiona wywłaszczenia w konstytucyjnym rozumieniu tego pojęcia, zatem powinna zawierać również mechanizm kompensacyjny, czyli uregulowanie dotyczące podstaw i trybu dochodzenia odszkodowania.

Według rządu rozpatrując projekt należy rozważyć także zapis, aby o wysokości odszkodowania decydował starosta. “Warto również uregulować kwestię zwrotu odszkodowania od podmiotu, któremu odszkodowanie zostało wypłacone, w sytuacji stwierdzenia nieważności uchwały reklamowej” – wskazano w komunikacie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024