Zapowiedź przeglądu "zielonych polityk" w czasie polskiej prezydencji

Zapowiedź przeglądu
ZM/PAP
20.12.2024, o godz. 18:29
czas czytania: około 2 minut
0

W trakcie polskiej prezydencji dokonany ma zostać przegląd unijnych „zielonych polityk” – wynika z wypowiedzi minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski. Wśród priorytetów prezydencji minister wymieniła też kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Podczas piątkowej konferencji minister klimatu i środowiska informowała o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 r. i potrwa przez 6 miesięcy.

Unia musi podnieść konkurencyjność swoich gospodarek

Jednym z nich – jak wymieniała – będą kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym. Zwróciła uwagę, że chodzi m.in. o eliminację dostaw rosyjskich paliw kopalnych do Europy, zwiększenie ochrony infrastruktury krytycznej. Hennig-Kloska mówiła też o dostępności energii, jak też akceptowalnych dla społeczeństwa jej cenach. Dodała, że unijne gospodarki muszą podnieść swoją konkurencyjność w kontekście m.in. USA i Chin.

Minister dodała, że należy też “pochylić się” nad unijnymi zielonymi politykami, czy spełniają one swoją rolę.

“Dzisiaj trwa duża i ożywiona dyskusja na temat dalszych celów klimatycznych i pod tym kątem coraz więcej krajów mówi o potrzebie elastyczności w procesie dekarbonizacji i pewnie pod tym kątem trzeba zrobić przegląd dotychczasowych polityk, ocenić ich skuteczność żeby wyznaczać dalsze cele” – powiedziała Hennig-Kloska. Tym samym potwierdziła opinię premiera Donalda Tuska, który podczas listopadowego szczytu państw skandynawskich i bałtyckich w Szwecji stwierdził m.in., że zjednoczona Europa poprzez ograniczenia, przesadne regulacje, czasami naiwne ambicje dotyczące ochrony całej planety staje się coraz mniej konkurencyjna

Aktualizacja Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu

Wiceminister klimatu Urszula Zielińska poinformowała ponadto na konferencji, że obecnie trwa przegląd uwag do aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. (KPEiK). Zakłada on, że w 2030 roku około 56 proc. energii elektrycznej pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii, a wydobycie węgla zmniejszy się dwukrotnie. Konsultowana nowa wersja KPEiK zakłada, że w latach  2026–2030 na transformację energetyczną Polska wyda ok. 792 mld zł, z czego 328 mld zł na inwestycje w sektorze elektroenergetycznym na przesył, dystrybucję i moce wytwórcze. Minister zapowiedziała, że do końca lutego odpowiednie poprawki mają być wdrożone do dokumentu. Dodała, że z początkiem marca gotowy plan ma zostać przekazany do procedowania “na gremia rządowe, w tym Radę Ministrów”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024