Kaucja wystartowała na Forum Recyklingu!
– W dotychczasowym systemie zbiórki do żółtego pojemnika udawało nam się zbierać maksymalnie ok. 45% butelek PET. System kaucyjny pozwala zebrać ponad 90% tych butelek – przekonywała wiceministra klimatu i środowiska, Anita Sowińska, która wzięła udział w jednym z najważniejszych paneli dyskusyjnych podczas Forum Recyklingu firmy Abrys 1 października 2025 r. Chwilę wcześniej przecięła wstęgę przy jednym z kaucjomatów, symbolicznie inaugurując system kaucyjny w Polsce.
Ministra Sowińska nazwała ten dzień „świętem recyklingu”. Dlaczego? Jej zdaniem, start systemu kaucyjnego „oznacza tysiące ciężarówek tworzywa PET rocznie, które nie zostaną spalone. To oznacza czystsze lasy, czyste miasta, ale też czystsze powietrze, którym oddychamy”. – Nie zapominajmy także o aluminium, bo system obejmuje też puszki. A każde opakowanie, które wróci do obiegu, to oszczędność energii, surowców i emisji – podsumowała Sowińska. Chwilę później przyszedł jednak czas na zadanie pytania: jak to wygląda w praktyce?