Ścieżka poznania natury przybiera obecnie formę zindywidualizowanej więzi budowanej poprzez doświadczanie i uważne bycie in situ pod czujnym okiem przewodnika. Kształtowanie w ten sposób postaw odpowiedzialności i wrażliwości wobec lokalnej przyrody staje się realną odpowiedzią na globalny kryzys klimatyczny. W takim nurcie działania prowadzi Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, które w tym roku obchodzi swoje pięciolecie. Powoływanie do życia kolejnego centrum edukacji to coś więcej niż próba nowego spojrzenia na las i otaczającą nas przyrodę. „Symbioza” to w szerszym rozumieniu tego słowa pewnego rodzaju styl życia i patrzenia na świat jako miejsce, któremu należy się bezwzględny szacunek. Pożyczyliśmy go bowiem na chwilę od naszych dzieci. Przytoczony fragment misji centrum – powstałego w sercu miejskiego lasu – obrazuje unikatową szansę zakorzenienia w lokalności przyrody poprzez międzypokoleniowe więzi. Taka perspektywa stanowi namiastkę wstępu do zrozumienia leśnych istot, których istnienie zdaje się ucieleśniać fundamentalną prawdę: bycie tu i teraz. To stwierdzenie może wydawać się bardzo prozaiczne, wręcz ocierające się o truizm, ale w jakże bezpośredni sposób trafia ono w sedno edukacji przyrodniczej – tej opierającej się na świadomości pochodzenia własnego „ja” i uważnego bycia. Zgodnie z naturalnym biegiem rzeczy przedstawiona wizja ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?