Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Magazynowanie energii OZE

Magazynowanie energii OZE
26.10.2011, o godz. 14:14
czas czytania: około 4 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej w wielu krajach świata, w tym w Polsce, skutkuje wprowadzaniem do sieci elektroenergetycznej coraz większych ilości energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych.

Operatorzy tych sieci w odpowiedzi na nową sytuację stosują coraz szerszy wachlarz środków mających na celu asymilację wyprodukowanej energii oraz ograniczanie efektów bieżących pracy tych źródeł na sieć oraz na cały system elektroenergetyczny. W tym ostatnim przypadku dotyczy to m.in. zmienności produkcji uzależnionej od warunków wiatrowych oraz braku powiązania tej produkcji ze zmiennością potrzeb odbiorców końcowych.

Sposoby magazynowania

Jedną z istotniejszych grup środków pozostających do dyspozycji operatorów sieciowych staje się wykorzystanie możliwości magazynowania energii. Sama idea nie jest nowa. Obecnie w elektroenergetyce na szeroką skalę wykorzystywane są elektrownie szczytowo-pompowe, które dla potrzeb prowadzenia pracy systemu elektroenergetycznego w cyklach dobowych lub dłuższych mogą, w zależności od potrzeb, pracować jako duże odbiorniki energii elektrycznej lub jako źródła wytwórcze, dostarczające energię elektryczną do sieci. Tego typu tryb pracy elektrowni szczytowo-pompowych jest określany jako praca programowa. Drugim możliwym trybem pracy tych elektrowni jest praca interwencyjna, pozwalająca na utrzymanie wymaganego poziomu rezerwy mocy w okresie szczytu obciążenia dobowego.

Obecnie dostępnych jest również szereg innych technologii magazynowania energii, np. zasobniki sprężonego powietrza, zasobniki bateryjne, ogniwa paliwowe, koła zamachowe, superkondensatory, zasobniki nadprzewodzące.

Każda z wymienionych technologii znajduje się obecnie na innym etapie badań lub wdrożenia przemysłowego, posiada również własną charakterystykę eksploatacyjną i kosztową, determinującą jej przydatność do zróżnicowanych celów. Część z tych technologii charakteryzuje się np. możliwością gromadzenia dużych ilości energii, sięgających kilkuset MWh i jej oddawania w postaci energii elektrycznej do systemu w okresie nawet do kilkunastu godzin. Inne z kolei są nastawione na magazynowanie mniejszych ilości energii (rzędu kilkudziesięciu kWh) i późniejsze oddawanie do sieci stosunkowo dużych mocy, dochodzących do 1 MW w krótkim czasie (np. kilku, kilkunastu sekund).

W przypadku wszystkich technologii od dłuższego czasu prowadzone są na świecie prace badawcze nad ich zastosowaniem w elektroenergetyce, w szczególności w obszarze wykorzystania technologii magazynowania energii do współpracy z odnawialnymi źródłami energii (OZE), w tym głównie z farmami wiatrowymi. Krajami przodującymi w zastosowaniu technologii magazynowania są obecnie Stany Zjednoczone oraz Japonia, a w Europie Niemcy. W pozostałych krajach UE prowadzone są badania poszczególnych technologii oraz dokonywane są na małą skalę wdrożenia w sektorze elektroenergetycznym, zwłaszcza technologii bateryjnych. Wyniki prowadzonych badań oraz doświadczenia wskazują przy tym, że największe perspektywy praktycznego wykorzystania do współpracy z farmami wiatrowymi mogą mieć zasobniki bateryjne oraz sprężonego powietrza.

Technologie

Pierwsza z wymienionych technologii posiada wiele odmian. Mogą to być udoskonalone technologicznie akumulatory kwasowo-ołowiowe, podobne pod względem konstrukcji do stosowanych w samochodach, lub baterie sodowo-siarkowe, w których obie elektrody są w stanie płynnym, a sam zasobnik wymaga do prawidłowej pracy utrzymywania temperatury do 390°C. Z kolei zastosowań praktycznych dobrze znane są baterie litowo-jonowe i niklowo-kadmowe. W rozwiązaniach implementacyjnych zasobniki bateryjne są najczęściej instalowane bezpośrednio przy obiektach elektroenergetycznych, stacjonarnie (np. w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach) lub w postaci modułowej (zestaw jednostek kontenerowych łatwych do przewożenia z miejsca na miejsce w zależności od potrzeb). Współpracę zasobników bateryjnych z siecią elektroenergetyczną umożliwiają odpowiednie przetwornice energoelektroniczne.

Instalacje wyposażone w zasobniki sprzężonego powietrza także charakteryzują się różnymi rozwiązaniami, przy czym zastosowanie praktyczne znalazły instalacje z podziemnym zbiornikiem sprzężonego powietrza (magazyn). Praca takiej instalacji polega na zatłaczaniu powietrza do tego zbiornika przez sprężarkę napędzaną energią elektryczną, a następnie wykorzystaniu energii tak zmagazynowanego powietrza do napędu turbiny gazowej w celu wytworzenia energii elektrycznej i jej wprowadzenia do sieci.

Współpraca OZE, a zwłaszcza farm wiatrowych z instalacjami magazynowania energii, może zapewnić wiele korzyści technicznych i ekonomicznych dla systemu elektroenergetycznego m.in.: magazynowanie energii elektrycznej wytworzonej w farmach wiatrowych na okresy szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, ograniczanie zmienności energii z farm wprowadzanej do sieci oraz rezerwowanie pracy farm wiatrowych w przypadkach nagłych zmian warunków wietrznych.

Możliwość magazynowania energii może też wpłynąć na ograniczanie inwestycji infrastrukturalnych związanych z przyłączaniem farm do sieci oraz na ograniczanie inwestycji w konwencjonalne źródła wytwórcze, służące do pracy interwencyjnej w sytuacjach zmian generacji na farmach wiatrowych.

Instalacje magazynowania mogą być wykorzystywane przez operatorów sieciowych również do innych celów, niezwiązanych bezpośrednio z rozwojem energetyki wiatrowej, np. do: kształtowania krzywej obciążeń systemu elektroenergetycznego, lokalnego lub obszarowego wspomagania prawidłowej pracy sieci poprzez usługi regulacyjne, zasilania awaryjnego i ograniczania przeciążeń w sieci.

Istotne jest to, że każda z takich instalacji może być wykorzystywana jednocześnie do różnych zadań, co umożliwi kumulację uzyskiwanych efektów.

dr inż. Henryk Majchrzak, prezes PSE Operator

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024