Ścieki szpitalne zawierają pozostałości leków i innych materiałów medycznych oraz mikroorganizmy. Część z nich nie zostaje odfiltrowana przez systemy oczyszczania i trafia do środowiska, gdzie może wyrządzić znaczne szkody. Testy wykazują jednak, że te zanieczyszczenia można wyeliminować stosując kompaktowe oczyszczalnie biologiczne.
Taki wniosek to wynik badań firmy Grundfos i Duńskiego Instytutu Wody i Środowiska (DHI), W ramach testów oczyszczano wodę z Kopenhaskiego Szpitala Uniwersyteckiego, który w leczeniu pacjentów wykorzystuje ok. 1000 różnych leków. Po oczyszczeniu, woda nie zawierała żadnych bakterii odpornych na antybiotyki, a zawartość substancji chemicznych została obniżona znacznie poniżej limitów. Takiej wody można spokojnie używać do kąpieli.
Karin Dahlgren z Agencji uważa, że naturalnym będzie rozważenie zastosowania tego rozwiązania na szeroką skalę, przy budowie nowych szpitali bądź remontach tych już istniejących. Tym bardziej, że ta metoda oczyszczania jest relatywnie tania i skuteczna.
Grundfos upatruje w takim rozwoju sytuacji swojej szansy. Jak mówi Soren Nohr Bak, to nowe możliwości dla systemu Grundfos BioBooster – oczyszczalni zdolnej do eliminacji wszelkich odpornych bakterii i niemal wszystkich pozostałości leków i chemikaliów.
Źródło: Grundfos
Komentarze (0)