Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Agata Juzyk (Reselekt S.A.) ostrzega, że emisje w systemie kaucyjnym będą duże [WYWIAD]

Agata Juzyk (Reselekt S.A.) ostrzega, że emisje w systemie kaucyjnym będą duże [WYWIAD]
Kamil Paczek
22.09.2025, o godz. 11:14
czas czytania: około 4 minut
0

– Na naczepę samochodu ciężarowego wejdzie ok. 750 kg niezgniecionych butelek PET zebranych w systemie kaucyjnym. To oznacza, że emisje CO2 będą wysokie – mówi Agata Juzyk, prezeska Reselekt S.A., która odpowiada za uruchomienie jednego z pierwszych w Polsce operatorów systemu kaucyjnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Systemem kaucyjnym będą objęte jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 l, szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l oraz metalowe puszki o objętości do 1 l. Wysokość kaucji określona w rozporządzeniu to 50 gr na butelki PET i puszki oraz 1 zł na butelki szklane. Konsumenci będą otrzymywali zwrot kaucji po zwróceniu opakowania objętego systemem, a do zwrotu nie będzie wymagany paragon. Obowiązek przyjmowania takich opakowań i zwrotu kaucji będą miały wszystkie sklepy powyżej 200 mkw., które oferują napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym.  

Agata Juzyk uważa, że jesteśmy gotowi na pierwsze miesiące działania systemu kaucyjnego. To dlatego, że… nie zdąży on jeszcze na dobre wystartować. Najpierw z półek musi zniknąć towar, który nie jest objęty kaucją. To jednak nie oznacza, że przed 1 października nie ma już nic do zrobienia. – Na pewno gotowi muszą być czterej operatorzy systemu, którzy wtedy rozpoczną działalność; również handel i jego pracownicy, bo są na “pierwszej linii frontu”.  To oni będą mieć kontakt z klientami, którzy dziś nie wiedzą jeszcze, na czym polega kaucja – komentuje prezeska Reselekt S.A. Przypomniała, że aż do września nie ruszyła kampania edukacyjna informująca na szeroką skalę o zasadach działania kaucji.


Czy jesteśmy gotowi na kaucję? Rozmowa z prezeską operatora systemu


Edukacja pierwszym krokiem

– Z naszych rozmów z klientami wynika, że jeszcze nie zdają sobie sprawy z konieczności płacenia depozytu. Nie wiedzą też, że będą musieli przetrzymać w domu niezgniecione opakowania, a później szukać punktu, w którym zostaną one przyjęte – mówi Agata Juzyk. Kolejnym problemem może być brak wiedzy na temat wypłat depozytu. W wielu miejscach klienci otrzymają bon, który będą musieli wymienić na gotówkę lub zniżkę na kolejne zakupy.

Na dodatek w okresie przejściowym tylko część opakowań będzie objęta kaucją, a konsumenci będą musieli samodzielnie sprawdzić, czy za zakupione butelki i puszki otrzymają zwrot. Wszystko to może prowadzić do irytacji klientów, z którą będzie musiał poradzić sobie handel.

Cisza przed burzą

W przededniu startu systemu powracają też pytania o jego koszt – zarówno finansowy, jak i środowiskowy. Przypomnijmy, że na etapie pilotażu zdawało się, iż koszt transportu i zliczenia jednej butelki będzie wynosił ok. 1 gr. Dziś okazuje się, że będzie to jednak 35-40 gr – takie dane podawała w rozmowie z Portalem Komunalnym Joanna Leoniewska-Gogola z Deloitte. W efekcie przez 10 lat na system kaucyjny mamy wydać nawet 32,4 mld zł.

Z kolei środowisko będzie obciążać przede wszystkim skomplikowana logistyka systemu ręcznej zbiórki butelek i puszek objętych kaucją. Te nie mogą zostać zgniecione przed przewiezieniem do centrum liczenia opakowań (takie będą prowadzić operatorzy systemu) i właśnie w takiej formie zostaną przewiezione na naczepach aut ciężarowych. Problem w tym, że do ciężarówek zmieści się tylko… 750 kg niezgniecionych butelek. – Dlatego tak ważne jest, aby punkty zliczania opakowań były gęsto rozmieszczone. Dobrze byłoby móc korzystać również z infrastruktury innych operatorów, żeby nie wozić opakowań na duże odległości – podkreśla Agata Juzyk.

Pierwsze centrum liczenia opakowań zostało otwarte 9 września w Potulicach. Opakowania będą tam liczyć więźniowie zakładu karnego. 


System kaucyjny na starcie będzie kosztować 11,5 mld zł. Było warto? [WIDEO]


Bruksela wymaga

Do 2029 r. wszystkie kraje unijne powinny osiągnąć 90% poziomu selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych z butelek na napoje z tworzyw sztucznych. Dotychczas w Polsce był on o wiele niższy i oscylował w okolicy połowy butelek wprowadzanych na rynek. 

Narzędziem, które w założeniu Brukseli może umożliwić spełnienie tego wymogu, jest wspomniany system kaucyjny.


Tyczkowski (Rekopol) o ROP: Pieniądz publiczny to pieniądz nieefektywny


W dniach 1-2 października 2025 r. w Warszawie, w Hotelu Airport Okęcie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie: 

Forum Recyklingu 2025

W panelach dyskusyjnych podczas Forum Recyklingu wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej, w tym:
  • Anita Sowińska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
  • dr inż. Aleksandra Sotowicz, ekspert w Dziale Zarządzania Strategicznego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
  • Zuzanna Lulińska, naczelniczka Wydziału Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Departamencie Zrównoważonej Gospodarki Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Udział w Forum to niepowtarzalna szansa na dialog z kluczowymi decydentami i na eksplorację nowych kierunków legislacyjnych, technologicznych oraz badawczych wpływających na rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.

Szczegóły i rejestracja na stronie forumrecyklingu.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026