Choć obowiązek wnoszenia opłaty retencyjnej obowiązuje formalnie od 1 stycznia 2018 roku, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia lub nie złożyło wymaganych oświadczeń w swojej gminie. W ostatnich miesiącach coraz więcej urzędów zaczęło weryfikować dokumentację działek i występować do właścicieli z wezwaniami do zapłaty – często za okres kilku lat wstecz.
Od 1 sierpnia 2025 roku w Lublinie nastąpi istotna zmiana w systemie naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zabudowie wielorodzinnej. Dotychczasowa metoda „od osoby” zostaje zastąpiona nowym rozwiązaniem – opłatą naliczaną w oparciu o średniomiesięczne zużycie wody. To decyzja, która ma na celu uszczelnienie systemu, zwiększenie sprawiedliwości społecznej i dostosowanie mechanizmu do realiów demograficznych miasta.
Na wyspie Pociejewo w Koninie powstaje nowe miejsce do relaksu, które połączy przyjemne z pożytecznym – inhalacje solankowe, zieleń i edukację ekologiczną. Inwestycja realizowana w ramach projektu „Zielone korytarze miejskie” dobiega końca, a mieszkańcy już w sierpniu będą mogli korzystać z jej efektów.
Prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski, przekroczył prędkość o 52 km/h w terenie zabudowanym a policja zatrzymała jego prawo jazdy. Mandatu nie przyjął – sprawa trafi do sądu. Włodarz miasta twierdzi, że nie uchyla się od odpowiedzialności, ale chce zweryfikować pomiar.
Pioruny nie tylko rozświetlają niebo – coraz częściej sieją też spustoszenie w lasach. Nowe badania niemieckich naukowców pokazują, że co roku z powodu wyładowań atmosferycznych obumiera aż 320 mln drzew. A będzie gorzej – zmianom klimatu towarzyszy więcej burz.











