Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Amerykanie o tym, jak radzić sobie z odpadami i ściekami podczas epidemii

Amerykanie o tym, jak radzić sobie z odpadami i ściekami podczas epidemii
szp
26.03.2020, o godz. 10:59
czas czytania: około 2 minut
0

Amerykańska rządowa agencja bezpieczeństwa i higieny pracy opublikowała wytyczne dla pracodawców i pracowników dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia koronawirusa. Objęły m.in. odpady komunalne, medyczne, materiały nadające się do recyklingu, a także ścieki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

W ogólnych wskazówkach znalazły się m.in. prośba o stosowanie typowych środków kontroli, bezpiecznych praktyk i środków ochrony indywidualnej (tj. rękawic odpornych na przebicie, ochrony twarzy i oczu), które mają zapobiec narażeniu pracownika na bezpośredni kontakt z odpadami, chroniąc przed ostrymi narzędziami i innymi przedmiotami, które mogą powodować obrażenia lub kontakt z materiałami zakaźnymi.

Warto stosować dobre praktyki

„Zasadniczo gospodarowanie odpadami, co do których istnieje podejrzenie lub pewność, że zawierają COVID-19 lub są nimi skażone, nie wymaga specjalnych środków ostrożności, poza środkami już stosowanymi w celu ochrony pracowników przed zagrożeniami, jakie napotykają podczas rutynowych zadań związanych z zarządzaniem odpadami stałymi i ściekami” – pisze na swojej stronie Occupational Safety and Health Administration (OSHA).

Jak zaznacza OSHA, odpady wytwarzane przez osoby zakażone lub potencjalnie zakażonych koronawirusem powinno się traktować jak wszystkie inne odpady komunalne. Dlatego przedsiębiorstwa powinny gospodarować opadami komunalnymi lub pochodzącymi z przemysłu z potencjalnym lub stwierdzonym skażeniem COVID-19, jak każdym innym niezanieczyszczonymi odpadami komunalnymi.

Z podobnego założenia wyszedł kilka dni temu Główny Inspektorat Sanitarny, który stwierdził, że odpady z kwarantanny powinno się traktować jak każde inne odpady komunalne.

Wytyczne zaproponowane przez OSHA dotyczą także branży recyklingu i pracowników mających kontakt z materiałami nadającymi się do recyklingu zawierającymi zanieczyszczenie, które trzeba usunąć przed przekazaniem do recyklingu.

Zdaniem amerykańskiej agencji, w przypadku odpadów medycznych skażonych COVID-19 należy postępować tak jak z innymi odpadami medycznymi.

Ścieki względnie bezpieczne

„Koronawirusy są podatne na takie same warunki dezynfekcji jak inne wirusy, więc obecnie sposoby dezynfekcji w oczyszczalniach ścieków powinno się uznać za wystarczające – pisze OSHA. Obejmuje to m.in. utlenianie podchlorynem (tj. wybielaczem chlorowym) i kwasem nadoctowym, a także stosowanie promieniowania ultrafioletowego”.

Nie ma dowodów sugerujących, że dodatkowe, specyficzne dla COVID-19 zabezpieczenia są potrzebne pracownikom zajmującym się zarządzaniem ściekami, w tym w oczyszczalniach.

Przedsiębiorstwa wodociągowe powinny uczulać pracowników by ci przestrzegali rutynowych praktyk w celu zapobiegania narażeniu na bezpośredni kontakt ze ściekami i prowadzili kontrole inżynieryjne i administracyjne, wdrażali bezpieczne praktyki pracy i zwykle wymagane podczas codziennej pracy środki ochrony osobistej.

Do środy, 25 marca w Stanach Zjednoczonych potwierdzono ponad 68 tys. przypadków zarażenia koronawirusem. Zmarło ponad tysiąc osób.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024