Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Odpady z kwarantanny. Jak je zagospodarować?

Odpady z kwarantanny. Jak je zagospodarować?
szp
18.03.2020, o godz. 14:09
czas czytania: około 1 minuty
6

Kwarantanną objęte jest kilkanaście tysięcy osób, kolejne kilkadziesiąt tysięcy może zostać poddane jej w najbliższym czasie. Co z wytwarzanymi przez nie odpadami? Jak je traktować?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Zgodnie z danymi podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia we wtorek, 17 marca, kwarantanną objęte zostało ponad 14,5 tys. osób. Niemal 23 tys. wracających do kraju zostało do niej zgłoszonych.

Przedstawiciele branży komunalnej i gminni urzędnicy zastanawiają się, jak traktować odpady wytwarzane w miejscu kwarantanny. Jak przekazało Ministerstwo Klimatu, takich zapytań pojawia się wiele.

Oficjalnej odpowiedzi udzielił Główny Inspektorat Sanitarny.

– Odpowiadając na pytanie dotyczące odpadów powstających w miejscach kwarantanny, uprzejmie informuję, że kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Wobec powyższego, odpady powstające w związku z kwarantanną w ramach zapobiegania COVID-19 traktuje się jak odpady komunalne – przekazała Anna Kamińska, dyrektor Departamentu Higieny Środowiska.

Dodaje przy tym, że osoby przebywające w miejscu swojego zamieszkania chorują na różne choroby zakaźne, np. grypę i z tego powodu odpady komunalne nie są zaliczane do medycznych odpadów o właściwościach zakaźnych.

Zalecenia dla branży komunalnej w obliczu epidemii

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (6)


[email protected]

Komentarz #47489 dodany 2020-03-19 10:22:24

Nie można zupełnie zgodzić się z tym stanowiskiem. Osoby, u których stwierdzono zachorowanie na chorobę wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), przez lekarza mogą zostać skierowane do leczenia w ramach izolacji odbywanej w warunkach domowych. Odsyłam do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 marca 2020 r. w sprawie wykazu chorób powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji (Dz. U. poz. 375 i 409) oraz jego zmiany z dnia 14 marca 2O2O (Dz. U poz. 438) Idźmy dalej Załącznik III DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy Odpady kat. H 9 „Zakaźne”: to substancje i preparaty zawierające żywe drobnoustroje lub ich toksyny, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do przyjęcia, że wywołują choroby u ludzkiego lub innych żywych organizmów. Problem jest tego rodzaju, że nie zmieniono ROZPORZĄDZENIA MINISTRA KLIMATU z dnia 24 grudnia 2019 r. w sprawie warunków uznania odpadów za posiadające właściwości zakaźne oraz sposobu ustalania tych właściwości, które SARS-CoV-2 (COVID-19). Tutaj potrzebna jest pilna nowelizacja. Życząc zdrowia wszystkim czytelnikom Mariusz Grunt

znawiec

Komentarz #48272 dodany 2020-03-23 15:30:37

[email protected] napisał/a:

Nie można zupełnie zgodzić się z tym stanowiskiem. Osoby, u których stwierdzono zachorowanie na chorobę wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), przez lekarza mogą zostać skierowane do leczenia w ramach izolacji odbywanej...

Mikroorganizm, drobnoustrój, potocznie mikrob – organizm widoczny pod mikroskopem. Pojęcie to nie jest zbyt precyzyjne, lecz z pewnością mikroorganizmami są bakterie, archeony, pierwotniaki i grzyby mikroskopijne. Najprecyzyjniej grupa ta definiowana jest jako ogół organizmów jednokomórkowych, dlatego nie można terminu tego stosować do bardzo małych przedstawicieli różnych grup zwierząt, na przykład nicieni, wrotków, roztoczy, niesporczaków, owadów. Dawniej do tej grupy zaliczano także wirusy, lecz obecnie są one klasyfikowane poza grupą organizmów żywych. Wirusy – niewielkie cząstki zakaźne infekujące wszystkie formy życia, niezdolne do namnażania się poza komórką gospodarza. Wirusy nie mają struktury komórkowej, nie zalicza się ich do organizmów. Najprostsze wirusy są zbudowane z kwasu nukleinowego stanowiącego ich genom oraz otaczającego go płaszcza białkowego. Zawierają jeden z dwóch kwasów nukleinowych – RNA (wirusy RNA) albo DNA (wirusy DNA), w którym zawarta jest informacja potrzebna do wytworzenia cząstek potomnych. Wirus nie zakaża papieru bawełny, drewna, metalu. Nie może się rozmnażać na tego typu powierzchniach. Po kichnięciu człowieka zarażonego wirusem, może się on utrzymać przez jakiś czas na powierzchni, ale w przeciwieństwie do bakterii, pierwotniaków, itp. nie może się rozwijać. Tak więc po bardzo krótkim czasie odpady nawet osobiste, które miały kontakt z wirusem nie przenoszą go, więc nie można mówić o skażeniu bakteriologicznym (bo nie ma bakterii). Nie popadajmy w paranoję, to nie jest koklusz, gruźlica, dżuma, cholera lub malaria....


Busz

Komentarz #48248 dodany 2020-03-23 13:12:34

"Ciekawa intepretacja" GIS i paradoksalna. Dlaczego "zdrowa" osoba podczas kwarantanny nie może opuścić ani na chwilę miejsca pobytu, pod groźbą wysokiej kary, a jednocześnie odpady wytworzone przez nią mogą sobie swobodnie podróżować od miejsca wytworzenia do unieszkodliwiania, być może będąc po drodze źródłem zakażeń. Czekam na wyjaśnienia bardziej przekonujące


Busz

Komentarz #48424 dodany 2020-03-24 10:05:58

"To nie jest koklusz, gruźlica, dżuma, cholera lub malaria", tak ?? To po co takie zamieszanie wokół tego wirusa? Niestety obaw co do sposobu zagospodarowania odpadów pochodzących od osób przebywających na kwarantannie nikt nie rozwiał.


Leoś

Komentarz #48596 dodany 2020-03-25 05:15:44

W mojej ocenie w odpadach jest tak wiele róźnych pierwiastków, że jeden korona wirus więcej chyba nie róbi różnicy. Dlatego też stanowisko GIS jest jasne klarowne. Ja jednak zastanowił się na rodzajami transportu tych odpadów i chyba najwyższy czas by odpady między zakładami czy instalacjami nie transportować w kontenerach otwartych przykrytych siatką, tylko w kontenerach zamkniętych.


Busz

Komentarz #48633 dodany 2020-03-25 08:58:44

Parafrazując, w mojej ocenie w przyrodzie jest tak wiele róźnych pierwiastków, że jeden korona wirus więcej chyba nie robi różnicy . Czy to znaczy, że na świecie robi się "wiele hałasu o nic?!"

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024