Analiza: około jedna piąta gatunków roślin i zwierząt Europy zagrożona wymarciem

Analiza: około jedna piąta gatunków roślin i zwierząt Europy zagrożona wymarciem
pap/jw
11.11.2023, o godz. 12:15
czas czytania: około 2 minut
0

Około jednej piątej gatunków roślin i zwierząt Europy grozi wymarcie - wynika z nowych analiz ponad 14,6 tys. gatunków zagrożonych. Jako jeden z najważniejszych czynników negatywnie wpływających na te gatunki wymienia się zmiany krajobrazu związane z rozwojem rolnictwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na całym świecie różnorodność gatunków zwierząt i roślin (która przekłada się na bioróżnorodność) spada, a coraz to nowe gatunki uznawane są za zagrożone wymarciem. Władze i organizacje pozarządowe starają się temu przeciwdziałać, wprowadzając różne formy ochrony i zapobiegania. Sukces takich działań zależy od pełnego zrozumienia zagrożeń gatunków, żyjących w konkretnych środowiskach – piszą autorzy nowych analiz, przedstawionych na łamach PLOS ONE.

Czerwona Księga gatunków zagrożonych

Aby lepiej zrozumieć te zagrożenia, Axel Hochkirch z Musée National d’Histoire Naturelle w Luksemburgu i jego współpracownicy reprezentujący różne kraje Europy przeanalizowali 14 669 gatunków żyjących w Europie kręgowców, bezkręgowców i roślin ujętych w Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody). Dokument ten uznaje się za jedno z najpełniejszych źródeł informacji na temat zagrożenia wymieraniem. Analizowane gatunki stanowią ok. 10 proc. wszystkich zwierząt i roślin Europy – lądowych i wodnych (słodkowodnych i morskich).

Naukowcy stwierdzili, że ryzyko wymarcia grozi ok. 19 procentom spośród wspomnianych 14 669 gatunków, w tym 27 procentom roślin, 24 procentom bezkręgowców i 18 procentom kręgowców.

O ile uwaga związana z ochroną skupia się zwykle na kręgowcach (ryby, płazy, gady, ssaki i ptaki) – nowe analizy pozwalają sądzić, że proporcja bezkręgowców zagrożonych wyginięciem mocno przekracza wcześniejsze oszacowania IPBES – Międzyrządowej Platformy Naukowo-Politycznej ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych.

Zagrożenia bioróżnorodności w Europie

Analizy potwierdziły, że jednym z głównych zagrożeń bioróżnorodności w Europie są zmiany w sposobie użytkowania ziemi. Powodują one utratę siedlisk, nadmierną eksploatację zasobów biologicznych, zanieczyszczenie oraz rozlewanie się infrastruktury mieszkalnej i biznesowej.

Naukowcy apelują o dalsze działania i inwestowanie w proces, który zatrzyma utratę bioróżnorodności. Zaznaczają, że różnorodność biologiczna jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności i dobrobytu Europejczyków.

– Wyczerpujące analizy 14 669 gatunków z Czerwonej Księgi pozwalają sądzić, że dwa miliony gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Te liczby każą podwoić ostatnie założenia IPBES, mówiące o milionie gatunków – podsumowują naukowcy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024