Andrzej Szweda-Lewandowski nowym Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska

Andrzej Szweda-Lewandowski nowym Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska
szp
07.06.2018, o godz. 13:35
czas czytania: około 2 minut
0

Andrzej Szweda-Lewandowski został mianowany Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Lissowskiego, który pełnił tę funkcję przez ponad dwa lata.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Szweda-Lewandowski pełni obowiązki Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska od 1 czerwca. Wcześniej sprawował funkcję Głównego Konserwatora Przyrody w randze podsekretarza stanu (w latach 2006-2007 i 2015-2018), współtworzył na terenie Polski sieć obszarów Natura 2000.

Pracował też w biurze łódzkiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Był również Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów, gdzie zajmował się utrzymaniem terenów zieleni i wydawaniem decyzji dotyczących ochrony środowiska.

Na stanowisku Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska zastąpił Krzysztofa Lissowskiego, który pełnił tę funkcję od 15 lutego 2016 r.

Do zadań GDOŚ należy m.in. współudział w realizacji polityki ochrony środowiska, kontrola odpowiedzialności za zapobieganie szkodom w środowisku i ich naprawę, zbieranie danych i opracowywanie informacji dotyczących m.in. programu Natura 2000

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydaje też zezwolenia, m.in. o odstępstwach od zakazów na terenie rezerwatów przyrody, dotyczących hodowli i rozmnażania zwierząt i roślin, zezwoleń na wywóz za granicę meteorytów i kopalnych szczątków roślin i zwierząt, pozyskiwania gatunków objętych ochroną gatunkową i innych; na utworzenie i prowadzenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego, a także ośrodka rehabilitacji zwierząt.

Planowanym i wprowadzonym zmianom w GDOŚ, także kadrowym, towarzyszyły w ostatnich miesiącach spore kontrowersje. Tak było, gdy w listopadzie 2017 dyrektorem generalnym tej instytucji została Beata Nowosielska. W 2017 r. Ministerstwo Środowiska zapowiadało połączenie GDOŚ z Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska – dziś jednostkami podległymi.

Źródło: GDOŚ

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024