Anita Sowińska: 70 mld zł na OZE i adaptację do zmian klimatu

Anita Sowińska: 70 mld zł na OZE i adaptację do zmian klimatu
Bartłomiej Leśniewski
26.06.2024, o godz. 7:47
czas czytania: około 3 minut
0

Nawet 70 mld euro rząd chce wydać na inwestycje w odnawialne źródła energii, sieci przesyłowe i termomodernizację – poinformowała wiceminister klimatu Anita Sowińska. Zapowiedziała środki na adaptację miast do zmian klimatycznych i inwestycje w błękitno-zieloną infrastrukturę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– To jest wielkie wyzwanie, aby nasze mieszkania i budynki użyteczności publicznej były ciepłe i tanie w utrzymaniu – powiedziała Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska we wtorek podczas konferencji “Inwestycje – Zielone Forum Możliwości” w Łodzi.

Cykliczne spotkania, które regularnie chcą organizować w Łodzi Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają być okazją do nawiązywania współpracy między samorządami, organizacjami samorządowymi i instytucjami rządowymi.

Tematem tegorocznej konferencji było współdziałanie instytucji rządowych i okołorządowych na rzecz wspierania samorządów. W spotkaniu w ŁSSE w Łodzi wzięło udział ponad 150 przedstawicieli samorządów z regionu łódzkiego, ale także z części Mazowsza i Wielkopolski.

Finansowanie

– Rozmawiamy o pieniądzach, bo pieniądze, obok stanowienia prawa, są potężnym narzędziem, abyśmy mądrze prowadzili naszą politykę i realizowali nasze cele, a naszym celem jest bezpieczeństwo energetyczne. Żeby energia była dostępna dla wszystkich, ale również, by energetyka nie wpływała negatywnie na klimat – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Dodała, że w ciągu najbliższych kilku lat rząd zamierza wydać nawet 70 mld euro, pochodzących przede wszystkim ze źródeł europejskich, na inwestycje w odnawialne źródła energii, na sieci przesyłowe i termomodernizację. – To jest wielkie wyzwanie naszego kraju, aby nasze mieszkania, nasze budynki użyteczności publicznej były ciepłe i tanie w utrzymaniu – powiedziała Sowińska.

Wśród proekologicznych inwestycji, na które rząd chce wydać pieniądze z budżetu, opłat za emisję CO2 i z funduszy europejskich, minister klimatu wymieniła zielony transport publiczny, ale też adaptację miast do zmian klimatycznych, ochronę przyrody w miastach i inwestycje w błękitno-zieloną infrastrukturę.

– To są nasze priorytety i o nich będziemy rozmawiać z samorządowcami. Jestem przekonana, że oni wydadzą te pieniądze mądrze, żeby służyły społeczeństwu, ale też, żeby służyły środowisku – dodała minister Sowińska.

Wyzwania

Wojewoda łódzka Dorota Ryl podkreśliła, że stojące przed regionem niezwykle ważne wyzwania związane z ekologią i klimatem nie są wolne od wyzwań społecznych i problemów ludzkich. Takim wyzwaniem jest np. transformacja Bełchatowa.

– Czysta energia, czystość wód, gospodarowanie odpadami. Z tym mamy problem na terenie województwa i będziemy pokazywać samorządom, gdzie mogą sięgać po środki na te cele – dodała wojewoda.

Piotr Kopek – Prezes Zarządu WFOŚ podkreślił, że regularne spotkania z samorządowcami pozwolą wyznaczyć plany nie tylko na kolejny rok, ale na kolejne lata, żeby optymalnie wykorzystywać pieniądze z WFOŚ.

Dodał, że programy z WFOŚ są adresowane nie tylko do samorządów i instytucji, ale też do osób prywatnych, jak np. ogólnopolski program “Czyste powietrze”. Jest on dedykowany osobom fizycznym w całej Polsce, a Fundusz chce przekonać samorządy, by zachęcały i mobilizowały mieszkańców do ubiegania się o dofinansowanie termomodernizacji, wymiany źródeł ogrzewania, czy montażu paneli fotowoltaicznych.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024