Dodawała przy tym, że obecną ustawę kształtującą system kaucyjny trzeba będzie zmienić. Podała też kierunkowe postulaty dotyczące zmian.
Konsultacje
Wiceminister podkreślała, że kierunki zmian wypracowane zostały w toku konsultacji z producentami, handlowcami i samorządami. – Teraz przed nami pozostaje konieczność sporządzenia odpowiednich zapisów prawnych, przeprowadzenia konsultacji międzyresortowych i dalsze procedowanie ich rządowym procesie legislacyjnym – mówiła minister Sowińska.
Podkreślała, że sprawa jest resortowym priorytetem. – Chcemy zdążyć tak, by system kaucyjny zaczął obowiązywać od 2025 r. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie wszystko uda się w ej sprawie załatwić, a ten rok 2025 r. będzie trochę rokiem „rozruchowym” dla systemu.
Co na tapecie
Anita Sowińska nakreśliła kierunki zmian w obecnej ustawie. Są to:
- Wprowadzenie zasady, że kaucja podąża za opakowaniem. Tj. w uproszczeniu: producent pobiera kaucję od hurtownika, hurtownik od sklepikarza, a ten od klienta.
- Kaucja za opakowania metalowe i plastikowe wynosić będzie 50 gr., za szklane 1 zł.
- Wprowadzenie obowiązku przyjmowania opakowań przez te sklepy, które prowadzą sprzedaż napojów w takich opakowaniach.
- Opóźnienie objęcia systemem kaucyjnych opakowań po wyrobach mlecznych do 2026 roku.
- Włączenie do systemu kaucyjnego wystandaryzowanych opakowań wielokrotnego użytku w 2026 r.
- Wprowadzenie zharmonizowanego systemu znakowania opakowań zwrotnych.
– Branża oczekiwała ze strony resortu mocnego sygnału, że system kaucyjny zacznie obowiązywać tak jak zaplanowano, tj. od 2025 roku. Ten mocny sygnał właśnie nadajemy – komentowała wiceminister.
Odniosła się również do postulatów o jak najszybsze wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). – To także nasz priorytet. Tyle, że wprowadzenie ROP to skomplikowana sprawa, gdy obejmowałam urząd prace nad ROP nie były tak zawansowane jak w wypadku systemu kaucyjnego. Nie jestem w stanie zagwarantować, że prace nad ROP zakończymy w tym roku – mówiła.
Komentarze (0)