Spółka Aquanetu kupiła suszarnię osadów

Spółka Aquanetu kupiła suszarnię osadów
szp
22.01.2020, o godz. 9:12
czas czytania: około 2 minut
1

Spółka należąca do poznańskiego Aquanetu kupiła instalację do kompostowania osadów ściekowych. Może do niej trafiać około 7 tys. ton. W ten sposób Aquanet zamierza redukować koszty i zagospodarowania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Co roku z oczyszczalni Aquanetu wywożone jest kilkadziesiąt tysięcy ton osadów ściekowych, które zagospodarowywane są przez firmy zewnętrzne. Należąca Aquanetu spółka Terlan zakupiła instalację do kompostowania.

W ostatnim kwartale 2019 r. Terlan zakupił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości oraz instalację Nowej Wiśniewki pod Złotowem, należącą do firmy Mycela. Rocznie może być tam kompostowane nawet 7 tys. ton osadów. Terlan chce z nich wytwarzać polepszacz gleby, a następnie zarabiać na jego sprzedaży.

Nie wiadomo ile spółka wydała na inwestycję, bo jak przekazał prezes Terlanu Łukasz Rybacki, poufność tej informacji zastrzegła spółka Mycela.

W marcu 2019 r. doszło do wybuchu w suszarni Aquanetu w Koziegłowach. Eksplozja zniszczyła jedną linię, ale po ekspertyzie komisji badającej przyczyny wypadku, zdecydowano o wyłączeniu wszystkich trzech. Instalacja, która rocznie przetwarzała 10 tys. ton osadów, ma ponownie rozpocząć pracę w maju br.

Obecnie ok. 70 tys. ton osadów jest przekazywane do zagospodarowania firmom zewnętrznym wybranym w przetargach. Z tym również jest problem, bo, jak pokazała sytuacja w połowy 2019 r. zdarza się, że do przetargu nie zgłasza się żadna firma. Również wtedy Aquanet był zmuszony wyłączyć suszarnię za względu na zakaz składowania osadów na terenie suszarni, a następnie podpisać umowę, płacąc 540 zł za tonę odebranych osadów. Sprawą zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Postępowanie jest w toku.

Decyzja o zakupie instalacji w Nowej Wiśniewce była podyktowana próbami obniżenia cen za wywóz i zagospodarowania osadów. Ostatnio Aquanet rozstrzygnął pierwszą część przetargu obejmującego w sumie wywóz 35 tys. ton osadów. Za pierwsze 5 tys. ton ma zapłacić 300 zł za tonę.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Piotr

Komentarz #38430 dodany 2020-01-23 14:12:23

tytuł artykułu wskazuje na zakup suszarni, a w treści już mowa o kompostowni. Wydaje się, że to różne instalacje?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024