Spółka należąca do poznańskiego Aquanetu kupiła instalację do kompostowania osadów ściekowych. Może do niej trafiać około 7 tys. ton. W ten sposób Aquanet zamierza redukować koszty i zagospodarowania.

Co roku z oczyszczalni Aquanetu wywożone jest kilkadziesiąt tysięcy ton osadów ściekowych, które zagospodarowywane są przez firmy zewnętrzne. Należąca Aquanetu spółka Terlan zakupiła instalację do kompostowania.

W ostatnim kwartale 2019 r. Terlan zakupił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości oraz instalację Nowej Wiśniewki pod Złotowem, należącą do firmy Mycela. Rocznie może być tam kompostowane nawet 7 tys. ton osadów. Terlan chce z nich wytwarzać polepszacz gleby, a następnie zarabiać na jego sprzedaży.

Nie wiadomo ile spółka wydała na inwestycję, bo jak przekazał prezes Terlanu Łukasz Rybacki, poufność tej informacji zastrzegła spółka Mycela.

W marcu 2019 r. doszło do wybuchu w suszarni Aquanetu w Koziegłowach. Eksplozja zniszczyła jedną linię, ale po ekspertyzie komisji badającej przyczyny wypadku, zdecydowano o wyłączeniu wszystkich trzech. Instalacja, która rocznie przetwarzała 10 tys. ton osadów, ma ponownie rozpocząć pracę w maju br.

Obecnie ok. 70 tys. ton osadów jest przekazywane do zagospodarowania firmom zewnętrznym wybranym w przetargach. Z tym również jest problem, bo, jak pokazała sytuacja w połowy 2019 r. zdarza się, że do przetargu nie zgłasza się żadna firma. Również wtedy Aquanet był zmuszony wyłączyć suszarnię za względu na zakaz składowania osadów na terenie suszarni, a następnie podpisać umowę, płacąc 540 zł za tonę odebranych osadów. Sprawą zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Postępowanie jest w toku.

Decyzja o zakupie instalacji w Nowej Wiśniewce była podyktowana próbami obniżenia cen za wywóz i zagospodarowania osadów. Ostatnio Aquanet rozstrzygnął pierwszą część przetargu obejmującego w sumie wywóz 35 tys. ton osadów. Za pierwsze 5 tys. ton ma zapłacić 300 zł za tonę.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj