Aquanet objęty kwarantanną z powodu koronawirusa

Aquanet objęty kwarantanną z powodu koronawirusa
Kamila Sekułowicz
12.03.2020, o godz. 15:24
czas czytania: około 2 minut
0

Ok. 30 pracowników poznańskiego Aquanetu zostało objętych kwarantanną. W firmie pracował mąż i ojciec kobiet zarażonych koronawirusem. Do odwołania zamknięto również wszystkie punkty obsługi klienta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” Paweł Chudziński, prezes spółki, powiedział, że kwarantannie poddane zostały wszystkie osoby, które pracowały z mężem zarażonej kobiety.

Kwarantanna i praca zdalna

– Wszyscy, którzy mieli bezpośredni kontakt z tym pracownikiem nie przychodzą do pracy. Dotyczy to kogokolwiek, kto znajdował się w jego pobliżu. Są to pracownicy Aquanetu, firmy ochroniarskiej, spółki Terlan. Od czwartku wszyscy, którzy nie muszą, nie przychodzą do pracy – powiedział.

W związku z zaistniałą sytuacją w firmie podjęto odpowiednie kroki. Agnieszka Kaczmarek z Aquanetu informuje, że część pracowników pracuje z domu, odwołano spotkania zewnętrzne oraz delegacje.

Zamknięto też wszystkie punkty obsługi klienta – klienci mogą kontaktować z firmą wyłącznie e-mailowo lub poprzez elektroniczny system. W najbliższym czasie nie będą również realizowane odczyty wodomierzy w domach. Firma zapewnia, że obecna sytuacja nie wpłynie na ciągłość dostawy wody.

Koronawirus a ścieki. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko?

Środki ostrożności w branży wod-kan

Warto przypomnieć, że 9 marca Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie wydała komunikat dotyczący koronawirusa dla branży wod-kan. W komunikacie tym IGWP, opierając się na danych Amerykańskiej Federacji Środowiska Wodnego (Water Environmental Federation) informuje, że koronawirus, podobnie jak inne wirusy, może występować w ściekach, a zarażenie poprzez kontakt z fekaliami jest możliwy. Jednocześnie podkreśla, że standardowe praktyki dezynfekcyjne i chlorowanie ścieków są wystarczające do wyeliminowania wirusa pod warunkiem, że kontrolowane jest, czy nie wyczerpał się wolny chlor.

Badania nad innymi koronawirusami wykazały, że mogą one przetrwać w ściekach od kilku godzin do kilku dni. 2019-nCoV można unieszkodliwić w ciągu minuty używając do dezynfekcji 62-71% etanol, 0,5% nadtlenek wodoru lub 0,1% podchloryn sodu. Środki biobójcze takie jak 0,05-0,2% chlorek benzalkonium i 0,02% diglukonian chlorheksydyny są mniej skuteczne.

W przypadku bezpośredniego kontaktu pracownika ze ściekami zalecane jest dokładne umycie rąk, uszkodzonych części skóry i oczu (jeśli miały kontakt z nieczystościami) wodą i mydłem ora dezynfekcja ubrania roboczego. Przestrzeganie środków ostrożności jest niezwykle istotne w walce z koronawirusem.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024