Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Arboretum Pendereckiego ubiega się o Znak Dziedzictwa Europejskiego

Arboretum Pendereckiego ubiega się o Znak Dziedzictwa Europejskiego
pap/jw
08.01.2025, o godz. 9:46
czas czytania: około 2 minut
0

Arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (Małopolskie) ubiega się tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego w 2025 r. Tytuł co dwa lata przyznaje Unia Europejska miejscom, obiektom lub wydarzeniom o szczególnym znaczeniu dla historii i kultury Starego Kontynentu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Ogród Pendereckiego wraz z zespołem dworsko-parkowym przeszedł do drugiego etapu konkursu. Rozstrzygnie go Komisja Europejska. Selekcji w pierwszym etapie, czyli na szczeblu krajowym, dokonał specjalnie powołany do tego komitet, który wybrane propozycje przedstawił do akceptacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Oprócz arboretum w Lusławicach o Znak Dziedzictwa Europejskiego ubiega się Konstytucja dla Europy z 1831 r. Wojciecha Jastrzębowskiego.

Znak Dziedzictwa Europejskiego

Tytuł przyznawany jest od 2013 r. i z Polski otrzymały go: Cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki, Stocznia Gdańska, Unia Lubelska, Konstytucja 3 maja z 1791 r., Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

– Uzyskanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego dla zespołu dworsko-parkowego umożliwi instytucji poszerzenie sieci współpracy oraz podejmowanie w nadchodzących latach kolejnych przedsięwzięć w celu propagowania materialnego i niematerialnego dziedzictwa Krzysztofa Pendereckiego – poinformował we wtorek małopolski urząd marszałkowski, który współfinansuje arboretum.



Arboretum Pendereckiego

Penderecki, pasjonat dendrologii, osobiście zaprojektował ogród na 16-hektarowym terenie. Rośnie tu ponad 2 tys. gatunków i odmian drzew oraz krzewów z całego świata, a większość z nich kompozytor posadził sam.

Ogród przynależy do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Kompozytor wraz z żoną nabył tutejszy dwór w 1974 r. Wcześniej mieszkał tu i tworzył malarz Jacek Malczewski.

Po śmierci Pendereckiego (2020 r.) zespół dworsko-parkowy nabył skarb państwa, który opiekę nad zabytkiem powierzył Europejskiemu Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

W 2024 r. samorząd województwa przeznaczył 146 tys. zł z budżetu oraz pozyskał w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków kwotę 2 352 tys. zł na kompleksową renowację XVI-wiecznego Lamusa w zespole dworsko-parkowym w Lusławicach z uruchomieniem funkcji wystawienniczych obiektu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025