Volvo Car Corporation i Vattenfall inicjują wspólne przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie w 2012 roku na rynek pojazdów hybrydowych typu „plug-in”.

Volvo, które będzie można naładować ze zwykłego gniazdka w ścianie, stanie się faktem w 2012 roku. Szwedzkie przedsiębiorstwo energetyczne Vattenfall i Volvo Car Corporation inicjują partnerstwo przemysłowe, którego celem jest wprowadzenie na rynek pojazdu z napędem hybrydowym pobierającego prąd ze zwykłego gniazdka. Prace nad nowymi samochodami są prowadzone i finansowane wspólnie przez obydwa przedsiębiorstwa. Planuje się, że Volvo Car Corporation będzie produkować pojazdy, zaś Vattenfall opracuje układy ładowania i będzie dostarczać pojazdom energię elektryczną.

Pojazdy hybrydowe typu Plug-in napędzane są przez silnik elektryczny dużej mocy zasilany z akumulatora litowo-jonowego. Ładowanie akumulatora ze zwykłego gniazdka domowego zajmuje około pięciu godzin. Akumulator jest ponadto doładowywany przy każdorazowym użyciu hamulców. – W większości wypadków samochody służą do przemieszczania się na krótkich odcinkach – na przykład do pracy i z pracy. Będziemy w stanie dostarczyć produkt, który spełnia te potrzeby w zakresie przejazdów. Z myślą o pokonywaniu dalszych odległości samochód będzie wyposażony także w jeden z oszczędnych silników wysokoprężnych produkcji Volvo – mówi Stephen Odell.

W sezonie letnim 2009 planuje się zaprezentowanie trzech pojazdów Volvo V70. Samochody demonstracyjne służyć mają zebraniu informacji dotyczących oczekiwań kierowców w stosunku do nowej technologii, określeniu ich zachowań za kierownicą oraz uzyskaniu wskazówek dotyczących preferowanych sposobów ładowania akumulatorów.

Vattenfall chce między innymi przeprowadzić testy różnych rozwiązań w zakresie szybkiego ładowania akumulatorów w warunkach domowych, a także dotyczących stanowisk ładowania w miejscach publicznych, gdzie właściciele będą uiszczać opłaty za naładowanie akumulatora na podobnych zasadach, jak płaci się za zatankowanie benzyny, czy oleju napędowego. 


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj