1 / 4

Oczyszczalnia ścieków w Kamienicy w pobliżu Nowego Sącza straciła możliwość biologicznego oczyszczania ścieków. Wody Polskie poinformowały, że oczyszczalnia działa bez pozwolenia wodnoprawnego i, mimo że złożyła wniosek, takowego nie otrzyma.

Po awarii ścieki oczyszczone mechanicznie spływają rurociągiem, bezpośrednio wpływając do rzeki. Władze gminy podjęły decyzję o uruchomieniu beczkowozów, którymi ścieki są przewożone do innej oczyszczalni.

Na miejscu pojawili się przedstawiciele Wód Polskich, a także inspektorzy wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska, którzy pobrali próbki do badań. Poinformowano też policję.

Nie otrzymają pozwolenia

Jak informują Wody Polskie, oczyszczalnia w Kamienicy działa bez ważnego pozwolenia wodnoprawnego. Wniosek o nowe pozwolenie wpłynął do Wód Polskich 14 kwietnia 2020 r.

– Tak źle działająca oczyszczalnia nie uzyska pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód. Działania modernizacyjne, podejmowane do tej pory przez gminę w sprawie oczyszczalni są absolutnie niewystarczające – czytamy w komunikacie.

Za okres działania bez pozwolenia wodnoprawnego, Wody Polskie naliczą gminie opłaty podwyższone.

Oczyszczalnia w Kamienicy

Oczyszczalnia w Kamienicy w dniu dzisiejszym ;-(

Gepostet von Okręg PZW w Nowym Sączu am Donnerstag, 7. Mai 2020

Zagrożenie dla środowiska, wędkarze alarmują

W pobliżu Nowego Sącza nie tylko w Kamienicy sygnalizowane są problemy z zanieczyszczeniem rzek.

Członkowie Związku Wędkarskiego w Nowym Sączu informuje, że podobna sytuacja ma miejsce również w Bobowej w powiecie gorlickim.

– Od dłuższego czasu obserwujemy systematyczne wylewania ścieków do wód rzeki Białej Tarnowskiej. Pozwolenie wodnoprawne niby ważne, ale ciężko uwierzyć w fakt, że wylewane ścieki spełniają jakiekolwiek normy zawarte w nim. Ciężko jednak wykazać to służbom na kontroli, gdyż to oczyszczalnia decyduje kto, kiedy i gdzie wykona kontrolę wody… Mamy w kraju straszną suszę, do tego spory procent rzek i potoków górskich stanowią ścieki. Naprawdę nie rokuje to dobrze dla projektu, który ma na celu udrożnienie rzeki Białej dla migracji ryb, między innymi łososiowatych, tylko jakie ryby będą chciały w takiej rzece żyć? – pytają wędkarze.

Źródła: PGW Wody Polskie, sadeczanin.info

Czytaj więcej

Skomentuj