Awaria w przepompowni w Gdańsku. Pierwsza pompa ruszyła!

Awaria w przepompowni w Gdańsku. Pierwsza pompa ruszyła!
sm
17.05.2018, o godz. 8:53
czas czytania: około 2 minut
1

W przepompowni ścieków na Ołowiance w Gdańsku ruszyła pompa napędzana silnikiem sprowadzonym z Holandii. Trwają przygotowania do uruchomienia przepompowni - jeśli przebiegną pomyślnie, za kilka godzin sytuacja powinna być opanowana.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

We wtorek przed południem przestały pracować urządzenia przetłaczające ścieki do Oczyszczalni Wschód z terenu ponad połowy Gdańska. Ścieki zalały komorę pomp w przepompowni. Wszystkie silniki tłoczące ścieki stanęły.

Miasto podjęło decyzję o awaryjnym zrzucie ścieków do Motławy.

W środę do Gdańska dotarł samochód dostawczy z nową pompą elektryczną zakupioną w Holandii. Urządzenie dostarczono do komory przepompowni, gdzie zamontowano je na jednej z pomp. W czwartek w godzinach przedpołudniowych pompa powinna ruszyć.

Tego samego dnia o godz. 16:30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą dwóch barek rzecznych (barki na zlecenie Saur Neptun Gdańsk obsługuje zewnętrzna firma). Pojemność barek to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować aż do zakończenia awarii przepompowni.

W czwartek przepompowni uruchomiono tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

W czwartek przed południem, dzięki montażowi nowego silnika elektrycznego, ruszyła pierwsza pompa. Jeszcze dziś nastąpi najpierw ograniczenie, a następnie całkowite zaprzestanie zrzutu ścieków do Motławy (w wersji pesymistycznej najpóźniej w piątek rano).  Uruchomiona pompa osiągnęła już wydajność 2,9 tys. m sześciennych na godzinę, co odpowiada poziomowi 86 proc. sprawności tej pompy.
Envicon Water 750 x 300

Miasto zapewnia, że używanie wody z kranu jest bezpieczne. Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom pobieraną z ośmiu ujęć głębinowych, jednego ujęcia drenażowego i jednego powierzchniowego w Straszynie.

Władze miasta nadal apelują do mieszkańców o oszczędne używanie wody w gospodarstwach domowych i ograniczanie zrzutu ścieków.

Dzielnice, z których ścieki dostarczane są do przepompowni Ołowianka to: Osowa, Żabianka – Wejhera – Jelitkowo – Tysiąclecie, Oliwa, VII Dwór, Strzyża, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Brętowo, Matemblewo, Piecki, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec, Brzeźno, Letnica, Nowy Port, Młyniska, Aniołki, Suchanino, Śródmieście a także Chwaszczyno i Sopot.

Więcej o awarii tutaj – dzień drugi i tutaj – dzień pierwszy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


wdasd

Komentarz #11429 dodany 2018-05-18 08:46:22

zalana 1 pompownia i zalane pół dużego miasta...przecież takie pompy powinny być awaryjnie w każdym województwie właśnie w przypadku takich awarii,

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024