Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Awaria w przepompowni w Gdańsku. Pierwsza pompa ruszyła!

Awaria w przepompowni w Gdańsku. Pierwsza pompa ruszyła!
sm
17.05.2018, o godz. 8:53
czas czytania: około 2 minut
1

W przepompowni ścieków na Ołowiance w Gdańsku ruszyła pompa napędzana silnikiem sprowadzonym z Holandii. Trwają przygotowania do uruchomienia przepompowni - jeśli przebiegną pomyślnie, za kilka godzin sytuacja powinna być opanowana.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

We wtorek przed południem przestały pracować urządzenia przetłaczające ścieki do Oczyszczalni Wschód z terenu ponad połowy Gdańska. Ścieki zalały komorę pomp w przepompowni. Wszystkie silniki tłoczące ścieki stanęły.

Miasto podjęło decyzję o awaryjnym zrzucie ścieków do Motławy.

W środę do Gdańska dotarł samochód dostawczy z nową pompą elektryczną zakupioną w Holandii. Urządzenie dostarczono do komory przepompowni, gdzie zamontowano je na jednej z pomp. W czwartek w godzinach przedpołudniowych pompa powinna ruszyć.

Tego samego dnia o godz. 16:30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą dwóch barek rzecznych (barki na zlecenie Saur Neptun Gdańsk obsługuje zewnętrzna firma). Pojemność barek to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować aż do zakończenia awarii przepompowni.

W czwartek przepompowni uruchomiono tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

W czwartek przed południem, dzięki montażowi nowego silnika elektrycznego, ruszyła pierwsza pompa. Jeszcze dziś nastąpi najpierw ograniczenie, a następnie całkowite zaprzestanie zrzutu ścieków do Motławy (w wersji pesymistycznej najpóźniej w piątek rano).  Uruchomiona pompa osiągnęła już wydajność 2,9 tys. m sześciennych na godzinę, co odpowiada poziomowi 86 proc. sprawności tej pompy.
Envicon Water 750 x 300

Miasto zapewnia, że używanie wody z kranu jest bezpieczne. Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom pobieraną z ośmiu ujęć głębinowych, jednego ujęcia drenażowego i jednego powierzchniowego w Straszynie.

Władze miasta nadal apelują do mieszkańców o oszczędne używanie wody w gospodarstwach domowych i ograniczanie zrzutu ścieków.

Dzielnice, z których ścieki dostarczane są do przepompowni Ołowianka to: Osowa, Żabianka – Wejhera – Jelitkowo – Tysiąclecie, Oliwa, VII Dwór, Strzyża, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Brętowo, Matemblewo, Piecki, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec, Brzeźno, Letnica, Nowy Port, Młyniska, Aniołki, Suchanino, Śródmieście a także Chwaszczyno i Sopot.

Więcej o awarii tutaj – dzień drugi i tutaj – dzień pierwszy.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B BZI ZM [07.10-19.11.24]

Komentarze (1)


wdasd

Komentarz #11429 dodany 2018-05-18 08:46:22

zalana 1 pompownia i zalane pół dużego miasta...przecież takie pompy powinny być awaryjnie w każdym województwie właśnie w przypadku takich awarii,

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024