1 / 9

W przepompowni ścieków na Ołowiance w Gdańsku ruszyła pompa napędzana silnikiem sprowadzonym z Holandii. Trwają przygotowania do uruchomienia przepompowni – jeśli przebiegną pomyślnie, za kilka godzin sytuacja powinna być opanowana.

We wtorek przed południem przestały pracować urządzenia przetłaczające ścieki do Oczyszczalni Wschód z terenu ponad połowy Gdańska. Ścieki zalały komorę pomp w przepompowni. Wszystkie silniki tłoczące ścieki stanęły.

Miasto podjęło decyzję o awaryjnym zrzucie ścieków do Motławy.

W środę do Gdańska dotarł samochód dostawczy z nową pompą elektryczną zakupioną w Holandii. Urządzenie dostarczono do komory przepompowni, gdzie zamontowano je na jednej z pomp. W czwartek w godzinach przedpołudniowych pompa powinna ruszyć.

Tego samego dnia o godz. 16:30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą dwóch barek rzecznych (barki na zlecenie Saur Neptun Gdańsk obsługuje zewnętrzna firma). Pojemność barek to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować aż do zakończenia awarii przepompowni.

W czwartek przepompowni uruchomiono tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

W czwartek przed południem, dzięki montażowi nowego silnika elektrycznego, ruszyła pierwsza pompa. Jeszcze dziś nastąpi najpierw ograniczenie, a następnie całkowite zaprzestanie zrzutu ścieków do Motławy (w wersji pesymistycznej najpóźniej w piątek rano).  Uruchomiona pompa osiągnęła już wydajność 2,9 tys. m sześciennych na godzinę, co odpowiada poziomowi 86 proc. sprawności tej pompy.
Envicon Water 750 x 300

Miasto zapewnia, że używanie wody z kranu jest bezpieczne. Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom pobieraną z ośmiu ujęć głębinowych, jednego ujęcia drenażowego i jednego powierzchniowego w Straszynie.

Władze miasta nadal apelują do mieszkańców o oszczędne używanie wody w gospodarstwach domowych i ograniczanie zrzutu ścieków.

Dzielnice, z których ścieki dostarczane są do przepompowni Ołowianka to: Osowa, Żabianka – Wejhera – Jelitkowo – Tysiąclecie, Oliwa, VII Dwór, Strzyża, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Brętowo, Matemblewo, Piecki, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec, Brzeźno, Letnica, Nowy Port, Młyniska, Aniołki, Suchanino, Śródmieście a także Chwaszczyno i Sopot.

Więcej o awarii tutaj – dzień drugi i tutaj – dzień pierwszy.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. zalana 1 pompownia i zalane pół dużego miasta…przecież takie pompy powinny być awaryjnie w każdym województwie właśnie w przypadku takich awarii,

Skomentuj