Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Aż 60 proc. wniosków o przyłączenie OZE do sieci spotyka odmowa

Aż 60 proc. wniosków o przyłączenie OZE do sieci spotyka odmowa
26.10.2022, o godz. 8:30
czas czytania: około 2 minut
1

- Rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci instalacji OZE: w 2017/18 było to 260 odmów, w 2021/22 blisko 3,5 tys. - poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Wiceszefowa resortu klimatu i środowiska uczestniczyła we wtorek w posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. Sprawiedliwej Transformacji.

Niepokojące sygnały

Wiceszefowa MKiŚ przyznała, że ministerstwo otrzymuje coraz więcej sygnałów dotyczących odmów przyłączania do sieci instalacji OZE.

– Otrzymujemy coraz więcej takich niepokojących sygnałów dotyczących odmów wydawania warunków przyłączenia do sieci OSD względem inwestorów OZE. Zjawisko staje się główną barierą dalszego rozwoju energetyki odnawialnej zarówno w Polsce, jak i w całej Europie – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Wiceminister tłumacząc się podała przykład problemu morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji, Danii, Niemczech, na Litwie, Łotwie, czy w Estonii. Te państwa – kontynuowała – wskazują sieci jako barierę rozwoju energetyki odnawialnej.

Przedstawicielka resortu klimatu i środowiska dodała, że zgodnie z informacjami URE (Urzędu Regulacji Energetyki – PAP) w latach 2017/18 było 260 powiadomień o odmowie przyłączenia do sieci; w 2019/20 było to 1200 odmów, a w 2021/22 – 3459 odmów z czego 3415 dotyczyło instalacji PV.

– Obecnie skala odmów sięga już nawet 60-80 proc. wszystkich składanych wniosków o przyłączenie OZE – poinformowała wiceminister.

Słaby rozwój sieci

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wyjaśniła powody zaistniałej sytuacji. -To jest z jednej strony brak dostatecznego rozwoju sieci, a z drugiej jesteśmy ofiarą własnego sukcesu związanego z programami finansowanymi przez NFOŚ. Na dodatek wysokie ceny energii jeszcze bardziej dopingują Polaków do myślenia o rozwiązaniach prosumenckich – mówiła minister.

Dodała, że z analizy MKiŚ wynika, że “główną i bezpośrednią przyczyną problemu jest duża liczba składanych wniosków i podpisanych umów przy jednocześnie niedostatecznych nakładach na sieć, ale to jest problem paneuropejski”. Dodała, że należy optymalizować istniejące możliwości sieciowe oraz rozbudować i modernizować sieć.

Przypomniała, że niedawno w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja na temat specustawy dot. sieci przesyłowych. Zgodnie z opracowywanym projektem m.in. ma zostać uproszczony proces pozyskiwania gruntów pod takie inwestycje. Uproszczone mają być też procedury dotyczące wydawania pozwoleń na budowę.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


Bartmalow

Komentarz #211898 dodany 2022-10-27 11:17:15

"jesteśmy ofiarą własnego sukcesu związanego z programami finansowanymi przez NFOŚ" nie dodała, że na skalę globalną

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024