Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Badania ścieków pomocne w walce z COVID-19

Badania ścieków pomocne w walce z COVID-19
15.04.2020, o godz. 8:45
czas czytania: około 2 minut
0

Światowi naukowcy twierdzą, że dzięki badaniu substancji pochodzących z kanalizacji może udać się zapobiec drugiej fali zachorowań na koronawirusa. Badania ścieków są już wykorzystywane m.in. do sprawdzania skuteczności szczepionek przeciwko różnym chorobom.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Ścieki mogą służyć jako cenne źródło badań w celu pozyskania ważnych informacji o kondycji zdrowotnej mieszkańców i ich sytuacji epidemiologicznej. Z takich analiz korzystają też służby policyjne wykrywające lokalizację zwiększającego się stężenia narkotykowego.

Epidemiolodzy mogą wykorzystać takie źródło informacji do szacowania skuteczności szczepionek. W obecnej sytuacji pandemii koronawirusa naukowcy mogliby szukać śladów tego wirusa w ściekach. Byłoby to rozwiązanie pozwalające na diagnostykę w miejscach, gdzie nie wykonywano testów przesiewowych w kierunku obecności koronawirusa.

Portal nature.com cytuje wypowiedź wirusologa ze szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie, Tamara Kohna, która stwierdza, że obecność wirusa SARS-CoV-2 może wystąpić w kale ludzkim po 3 dniach od zakażenia, co pozwala na szybsze uchwycenie zagrożenia niż standardowe badanie testem.

Koronawirus w USA: miliony Amerykanów bez dostępu do bieżącej wody

Społeczeństwo czeka na opracowanie przez środowisko naukowców szczepionki zapobiegającej zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2, ale zanim to nastąpi można zakładać również pojawienie się drugiej fali epidemii. Testy wykrywające zakażanie posiadają kosztowne odczynniki, dlatego część badaczy pokłada nadzieje w monitorowaniu składu ścieków komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych.

W Polsce także znajdują się zwolennicy rozwoju metody badania ścieków pod kątem obecności wirusów. Ekspert Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Klara Ramm zauważa konieczność inwestowania w technologie badawcze analizujące materiał ściekowy, przytaczając przykłady rozpoczętych, niestety bez kontynuacji projektów, takich jak m.in.: robot Luigi autorstwa naukowców z Massachusetts Institute of Technology, który miałby pobierać próbki z odpadów komunalnych.

Jednak metodologia badań opartych na analizie ścieków jest jeszcze w powijakach, zdaniem Tadeusza Rzepeckiego, przewodniczącego Rady IGWP oraz szefa Tarnowskich Wodociągów należy przeznaczyć jeszcze wiele czasu na dopracowanie takiej metody.

Źródło: Puls Biznesu

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024