Badanie: ponad połowa firm nie oblicza swojego śladu węglowego

Badanie: ponad połowa firm nie oblicza swojego śladu węglowego
pap/jw
21.10.2024, o godz. 14:38
czas czytania: około 3 minut
0

Ponad połowa badanych firm (53%) nie oblicza swojego śladu węglowego, 47% posiada te dane, z czego 18% zwiększyło ich zakres w I półroczu br., a 5% zmniejszyło – wynika z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki (IDPG).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

We wtorek Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, Fundacja Instrat i grupa Qemetica zaprezentowali wyniki drugiego odczytu wskaźnika IDPG. Wskazuje on wartość 61 pkt. Autorzy wyjaśnili, że 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej – pozytywny, a poniżej negatywny. – W stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie – dodano.

Niekompetentne wyliczenia lub ich brak

Ślad węglowy to suma gazów cieplarnianych, które podmiot (człowiek, firma, instytucja) pośrednio lub bezpośrednio wprowadza do przyrody. Obejmuje emisje m.in. dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów cieplarnianych.

– Wiele polskich przedsiębiorstw wciąż nie oblicza swojego śladu węglowego – przekazali autorzy badania. Dodali, że spośród tych, które liczą, “większość robi to w sposób niekompetentny”, a niektóre zmniejszyły zakres informacji. Ponad połowa, bo 53%, nie zbiera takich danych. Z tych które prowadzą (47%) – 18% zwiększyło ich zakres, a 5% go zmniejszyło, reszta (24%) nie zmieniła sposobu obliczania swojego śladu węglowego.

Większość badanych (60%) wskazało, że znaczenie dekarbonizacji w strategii biznesowej wzrosło w I półroczu br., z czego 20% stwierdziło, że “znacząco wzrosło”. Firmy deklarują również, że wzrosło zaangażowanie pracowników w działania związane z dekarbonizacją i ochroną środowiska (52% “wzrosło”, a 13% “znacząco wzrosło”).

Z badania wynika, że firmy zwiększyły nakłady inwestycyjne w II półroczu. Ponad połowa (65%) stwierdziła, że środki na ten cel wzrosły, z czego 13% deklaruje znaczący wzrost. – Drugi odczyt IDPG wskazuje na duży wzrost presji ze strony otoczenia biznesowego na wdrażanie rozwiązań mających przyspieszyć dekarbonizację i ochronę środowiska. 51% ankietowanych udzieliło odpowiedzi, że presja ta “wzrosła”, a 14%, że “znacząco wzrosła”.

Wzrost wsparcia ze strony administracji publicznej

“Polski biznes dostrzega również wzrost wsparcia ze strony instytucji publicznych (np. rządu, urzędów, samorządów)” – wskazali eksperci. Zauważyli, że 31% przedsiębiorców deklaruje, że wsparcie to wzrosło (5%. “znacząco wzrosło”, a 26% “wzrosło”. Mimo to nadal ponad połowa (60%) stwierdziła, że “nie zmieniło się”. Ponadto 9% uważa, że spadło.

Ankietę przeprowadzono w dniach od 3 września do 4 października br. na przedsiębiorcach członkowskich Pracodawców RP. Wyniki odczytu uwzględniają 111 odpowiedzi. Wśród firm, 32%. liczyło do 9 pracowników, 16% od 10 do 49, 17% od 50 do 249, a 35% powyżej 249 pracowników.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej to najstarsza organizacja pracodawców w Polsce. Działa od 1998 r. Reprezentuje firmy: producentów, przedsiębiorców, pracodawców, inwestorów i innowatorów. Były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz jest jej prezesem od marca 2023 r.

Qemetica to międzynarodowa grupa chemiczna. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

Fundacja Instrat to polski think-tank zajmujący się prowadzeniem programów badawczych m.in. w zakresie gospodarki cyfrowej, energii i środowiska, zrównoważonych finansów oraz rynku pracy i nierówności.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024