Reklama

ad1a stihl [02.09-08.09.24]

Baligród. Odsłonięto pomnik upamiętniający Żydów

Baligród. Odsłonięto pomnik upamiętniający Żydów
jw
04.09.2024, o godz. 9:54
czas czytania: około 2 minut
0

Kamienny pomnik upamiętniający Żydów, którzy mieszkali w Baligrodzie do 1942 r. został we wtorek uroczyście odsłonięty przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz metropolitę przemyskiego abp Adama Szala.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Inicjatorem postawienia pomnika był Jacek Sokołowski, prezes Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji im. Rabina Menachema Mendla z Rymanowa. Partnerami projektu byli m.in. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, który uczestniczył w uroczystości, modlił się i wraz z arcybiskupem metropolitą przemyskim Adamem Szalem odsłonił pomnik.

Pomnik ku pamięci

“Żydzi osiedlili się w Baligrodzie w XVII wieku i przez stulecia przyczyniali się do rozwoju regionu. Przed wybuchem II wojny światowej w Baligrodzie żyło około 1000 Żydów. Niemal wszyscy zostali wymordowani w latach Zagłady. Ich pamięć jest błogosławieństwem” – czytamy na monumencie, który powstał z kamienia mającego kilka tysięcy lat, a wydobytego z okolic Jasionki pod Rzeszowem.  

– Chcemy, żeby pomnik przypominał o tych ludziach, ale jest też drugi cel tego, co robimy. Pamiętamy o przeszłości i chcemy budować przyszłość. Kto nie pamięta historii nie będzie mógł liczyć na dobrą przyszłość – mówił Jacek Sokołowski, prezes Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji im. Rabina Menachema Mendla z Rymanowa.

– Dzisiejsza uroczystość to hołd złożony dawnym mieszkańcom tych ziem, dawnym mieszkańcom Baligrodu spoczywającym na tym cmentarzu, ludziom, którzy tworzyli tę społeczność, przyczyniali się do rozwoju gospodarczego i kulturowego swojej małej ojczyzny. Pomnik, który dzisiaj odsłaniamy, pozostanie przypomnieniem dla wszystkich mieszkańców o Żydach zamieszkujących Baligród – mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – Dziękuję za podjęcie inicjatywy mającej na celu wybudowanie tego pomnika, dziękuję wszystkim zaangażowanym w tę sprawę. Dzięki Państwu dawni mieszkańcy Baligrodu otrzymują upamiętnienie, na które w pełni zasługują. Niech pamięć o nich trwa po wsze czasy.

Nekropolia w Baligrodzie

Cmentarz żydowski w Baligrodzie powstał w I połowie XVIII w. Został zdewastowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Wywieźli oni dużą liczbę macew z cmentarza i wybrukowali nimi baligrodzki rynek. Po wojnie cmentarz niszczał opuszczony. W 1990 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR1 Fundacja Sendzimira [23.08-08.09.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024